Babinet.cz  /  Recepty  /  Zajímavosti a ostatní  /  Karfiól nemusí být nudný Květák

Karfiól nemusí být nudný Květák

9.2.2018 - AndreaP.

Dokonalá harmonie chuti se ukrývá v tomto na první pohled obyčejném jídle. Smažený květák s "tatarkou" je sice famózní pochoutka, ale upřímně řečeno, pro mě už trochu "nuda". Nesnáším ty upatlané misky s moukou, vejcem a strouhankou. Co si ten květák podat trochu jinak a vrazit do něj i kus naší fantazie? Nechť je tento můj recept odrazovým můstkem pro vaše báječné nápady. Nechci křivdit této zelenině, já květák i karfiol miluji :-) Květák neboli lidově karfiól (Brassica oleracea) je oblíbenou košťálovou zeleninou, kterou člověk získal vyšlechtěním divoké brukve zelné (stejně jako např. kedluben, zelí či kapustu). Za pravlast květáku je považována Indie, podle jiných východní Středomoří - Kypr, Turecko, Egypt, Sýrie. První zmínky pocházejí z 12. století, z Kypru ze 16. století.

Odtud přišel přes Itálii do střední Evropy. Název "karfiol" je zkomoleninou italského "cavolfiore". Od roku 1847 se u nás ujalo označení květák a ostatní výrazy (květnik, květlik, květlák) byly zapomenuty. Dřívější květák měl růžici velikosti tenisového míčku. Šlechtěním jsme došli až k dnešním odrůdám s obrovskou růžicí. Existuje řada odrůd nejen s bílou barvou růžice (zelené, růžové, fialové). Růžové květáky pocházejí původem ze Sardínie a jižní Itálie. Na první pohled "kříženec" brokolice a květáku se zelenou růžicí nese název "Broccoli romanesco" a přichází k nám z Itálie, kde je velmi oblíbenou zeleninou.

  • Italsky temperamentní květákové krokety
  • vařený květák, hrubozrnná hořčice, 1 vejce, 2 lžíce mouky, sůl, pepř, strouhanka, olej na smažení, lístky rukoly (nepleťte si ji s roketou), plátky mortadely

    Slavný italský salám Mortadela (Mortadella Bologna) se připravuje z libového hovězího masa s kostičkami slaniny a speciálním kořením. Krájí se na velmi tenké plátky. Obzvláště chutná je s přidáním pistáciových ořechů.

    Květák uvaříme ve slané osolené vodě. Rozebereme na růžičky, osolíme, opepříme a ochutíme pikantní hrubozrnnou hořčicí. Nasekáme několik lístků rukoly a přidáme ji do směsi. Přidáme 1 vejce, mouku a hrstičku strouhanky na zahuštění a odložíme na nějaký čas do chladna.

    Ze směsi tvarujeme v dlani kulaté krokety do kterých vpíchneme salámovou roličku s lístkem rukoly. Oválíme ve strouhance a v rozpáleném oleji opečeme ze všech stran. Podáváme na salátu s jemným smetanovým dresinkem a pro chuť posypeme opraženými piniovými ořechy.

    Vezměte tuto mou inspiraci jako hrubý návod a s květákem zkuste udělat třeba jiné chuťové divy. Tahle obyčejná zelenina mě nikdy nezklame. Na tento způsob byl opravdu graciózní a chuť byla italsky temperamentní. Květák či Karfiol? Říkejte mu jak chcete, ale přimlouvám se za tohoto "Krále košťálovin", aby se usadil na trůn ve vaší kuchyni alespoň k občasnému kralování. Štědře se vám odmění svou jemnou chutí - kdo chce, nechť zkusí. Pokud by se chuť dala psát jako notový zápis do partitury, toto jídlo znělo jako italská kantyléna. Ovšem každý máme jinou chuť i sluch :-) Jsou i tací, kteří chutné květákové tóny chuti nevnímají, neboť jim nechutná. Škoda :-)

    Květák pro výživu
    má význam zvláště pro své diuretické schopnosti, ovšem může vyvolávat nadýmání. To lze tlumit přídavkem kmínu (anýzu či koriandru). Je to bohatý zdroj bílkovin a obsahuje kyselinu pantotenovou, která napomáhá dobré činnosti nadledvinek. Obsah vitamínu K je nepostradatelný pro dobrou srážlivost krve. Jeho vysoký obsah fosforu působí pozitivně na zdravý stav kostí, nehtů a kloubů. Kromě řady minerálních látek je dobrým zdrojem vitamínu C (asi 70 - 100 mg ve 100 g, což je 2x víc než pomeranče). Květák není k zahození!

    Tento a další chutné články najdete na blogu autorky www.dolcevita.blog.cz .

    Vaše názory

    Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

    Další recepty

    Náš tip
    • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz