Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Severská filmová zima přináší do našich kin balet, válku a sexuální revoluci

Severská filmová zima přináší do našich kin balet, válku a sexuální revoluci

3.2.2018 - redakce Babinet.cz

8. ročník festivalu Severská filmová zima se v roce 2018 koná ve znamení osmiček.

8. 2. v 18 hodin na slavnostním zahájení festivalu velvyslankyní Finska Helenou Tuuri, bude oceněno 8 vylosovaných diváků.

Tradiční filmová přehlídka severských a pobaltských států pořádaná Severským filmovým klubem nabízí divákům 8 novinek, 8 filmů ze Švédska, 8 z Norska a 8 komedií. Celkem 28 snímků:

Finské filmy

Nekonečná cesta

Jussi Ketola (Tommi Korpela) je roku 1930 přinucen finskými antikomunisty vydat se „nekonečnou cestu“ z Finska do sovětského Ruska. Jeho jediným snem je návrat k rodině, a to za jakoukoli cenu.

Na věčné časy

Do 70. let 20. století se vypravíme v dalším finském snímku, kdy sexuální revoluce zavítala do odlehlého severofinského městečka plného věřících. Jak moc to poznamená chlapce, kteří přihlíželi sexuálnímu osvobození svých rodičů?

Dánské filmy

9. duben

Film připomíná napadení Dánska Německem v roce 1940. Informace o kapitulaci Dánska se ovšem nedostala ke všem jednotkám a některé pohraniční stráže bránily svou zemi do posledních sil i po kapitulaci státu.

Darling

Příběh o baletce, které během zkoušení role Giselle diagnostikují trvalé poškození kyčlí, vypráví další dánské drama. Dee nechce opustit balet také proto, že její manžel Frans pracuje jako choreograf začne roli zkoušet s mladou Polly, kterou si brzy oblíbí veřejnost i on sám. A Dee začne žárlit.

Kráčej se mnou

Představitelka Polly - Astrid Grarup Elbo byla zároveň odbornou poradkyní u dánskošvédského snímku o propojení světů raněného vojáka z Afganistánu a baleríny Dánského královského baletu.

Norské filmy

Restart

Po smrti manželky potřebuje Kjetil restart. Adoptovaného syna přestává zvládat, proto se společně vydají do Kolumbie hledat jeho biologickou matku.

DRIB

Chcete nahlédnout do zákulisí marketingu energetického nápoje? Kupte si DRIB.

Z balkonu

Existenciální drama zkoumající zásadní otázku: Jak jsem se sem dostal?

Staying Alive

komedie o užívání si života i přes manželovu nevěru

Ženy v příliš velkých pánských košilích

O ženách hledajících svou identitu a štěstí.

Švédské filmy

Útěk do budoucnosti

Na útěk do budoucnosti se vydal Svante, mladý muž, trpící nevyléčitelnou srdeční vadou. Z roku 1973 prchá podivným vlakem do roku 2016, kde spolu se svou novou láskou hledá dostupnou léčbu i způsob, jak společně žít, když pocházejí ze dvou různých období.

Nepřestávej snít

O tom ví své Mirja, která po propuštění z vězení hledá své místo. Žije dvojí život a dělí jej mezi péči o nemocnou matku a kamarádky, které jí vždy byly skutečnou rodinou.

Kyselé Vánoce

Komedie se značnou dávkou nadsázky se zaměřuje na aktuální témata homosexuality, náhradního rodičovství a přistěhovalectví.

Povídky ze Stockholmu

Švédská klasika o zkřížení osudů pěti lidí, jejichž životy změnil náhlý výpadek proudu.

Pobaltské filmy

Hrdinové o útěku

Opět se v programu objeví retro komedie o útěku tří mladíků ze sovětského Estonska za pohodlnějším životem ve Švédsku.

Třídní sraz po estonsku

Estonský remake dánského hitu.

Výletnice

Litevský snímek o příběhu desetileté dívky, která unikla z deportačního vlaku a vydává se na 6000 km cestu ze Sibiře zpět domů do rodné Litvy.

Festival se dlouhodobě snaží vyjít vstříc i divákům se sluchovým postižením. Všechny filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky. Při promítání v Praze, Brně a Ostravě budou filmy navíc opatřeny titulky anglickými.

Severská filmová zima 2018 – program kin

PRAHA,KINO LUCERNA, 8.-14. 2. 2018

BRNO, SÁL BŘETISLAVA BAKALY,26. 2.-2. 3. 2018

HODONÍN, KINO SVĚT, 13. 2.-21. 2. 2018

HOSTIVICE, SOKOLOVNA, 2.-3. 3. 2018

HRADEC KRÁLOVÉ, BIO CENTRAL, 13.-15. 2. 2018

JESENÍK, ENNEA CAFFÉ, 8. 2.-27. 2. 2018

LIBEREC, KINO VARŠAVA, 15.-17. 2. 2018

OSTRAVA,MINIKINO, 8.-12. 2. 2018

POLIČKA, DIVADELNÍ KLUB POLIČKA, 11. 2.-3. 3. 2018

SLANÝ, KINO PROSTOR, 8. 2.-14.2. 2018

TŘEBUŠÍN, KINO KALICH,24. 2. 2018

ÚSTÍ NAD LABEM, FOKUS KAFE, 19.-23. 2. 2018

ÚSTÍ NAD ORLICÍ, MALÁ SCÉNA, 16.-18. 2. 2018

ZLÍN, GOLDEN APPLE CINEMA, 8.-11. 2. 2018

 

Soutěž o vstupenky a audioknihu ze severské kolekce OneHotBook do 7.2.2018 zde.: www.sfklub.cz

Na stránkách můžete získat i  20% slevy na nákup audioknih ze severské kolekce OneHotNort.

Zdroj foto: www.sfklub.cz

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 4 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.