Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Menopauza a riziko osteoporózy

Menopauza a riziko osteoporózy

8.1.2018 - redakce Babinet.cz

Na každém věku lze najít něco pěkného, stejně jako to, co bychom rády „vynechaly“. Menopauza je však přirozená, dříve či později se dotkne každé ženy. A osteoporóza je jedním z jejích typických projevů.

Menopauzou se rozumí určité období života ženy, kdy vaječníky přestávají produkovat hormony estrogeny. Právě úbytek těchto hormonů je tím nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje mnohé tělesné procesy.

Co vás může potrápit

Mezi typické projevy menopauzy patří například změna váhy, bohužel směrem nahoru, nadměrné pocení a návaly, velké výkyvy nálad, ale třeba i problémy se spaním (některá hůře usíná, další se v noci budí…). Běžné rovněž může být vypadávání vlasů nebo řídnutí kostí. Důležité je však upozornit, že ne všechny ženy prožívají menopauzu stejně. Zatímco jednu dokážou trápit všechny zmiňované projevy řadu let, jiná přes „přechod“ přejde v klidu a v pohodě. Hodně záleží na celkovém zázemí, psychickém vyladění, sportovní zdatnosti a podobně.

Co vám prospěje

Lékaři ženám nezřídka doporučují hormonální preparáty, ovšem některé potíže se dají zvládnout i fytoestrogeny, tedy přípravky na přírodní bázi. V každém případě je dobré přehodnotit svůj jídelníček a snažit se dodržovat tyto zásady:
- konzumovat potraviny bohaté zejména na vápník a další minerály,
- omezit energetický příjem, zejména pak ubrat tuky,
- snažit se dostatečně pohybovat.

A co osteoporóza?

Zmiňovaný pohyb a vhodná strava jsou klíčové z mnoha důvodů, jedním z nich je i omezení rizika osteoporózy neboli řídnutí kostí. Jde o metabolické onemocnění, kdy ubývá kostní hmoty, čímž se mění struktura kostí a díky tomu dochází k většímu nebezpečí zlomenin. Zatímco dříve by žena pád takzvaně ustála, nyní si při něm může zlomit třeba předloktí, obratle anebo velice obávaný krček stehenní kosti.
Osteoporóza se spojuje s menopauzou a starším věkem a odhaduje se, že ohrožuje zhruba každou třetí ženu. Pro někoho bude možná znít překvapivě informace, že se však může týkat i mužů; v tomto případě jde asi o každého šestého ve věku nad padesát let.

Silná trojka

Na osteoporóze je dále zrádné to, že zkraje o sobě vůbec nedává vědět, i proto se jí přezdívá tichý nepřítel kostí. Rovněž si vzpomeňte, zda jí trpěla vaše maminka, neboť kromě přirozeného procesu stárnutí při jejím vzniku hrají roli dědičné dispozice. Pokud je to váš případ, měly byste o to více myslet na to, co jíte. Mnohdy však nelze stravou, ani při dobré vůli, dodat tělu vše potřebné. Pak se nabízí užívat doplňky stravy obsahující vápník v kombinaci s vitamínem D3 a K2. Vápník je zásadní, avšak bez vitamínu D3 a K2 ho organismus neumí správně využít, proto byste měly používat tuto trojkombinaci, kterou vám skvěle doplní Biomin D3 + K2 a Biomin Ovovital.


Vaše názory

Vaše názory

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 4 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.