Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  V novém roce změna práce? Doba takovým předsevzetím přeje, je ale třeba pečlivě vybírat

V novém roce změna práce? Doba takovým předsevzetím přeje, je ale třeba pečlivě vybírat

7.1.2018 - redakce Babinet.cz

Dávat si novoroční předsevzetí je jedna věc, začít pracovat na tom, abychom je splnili, je ale věc druhá. Jsou totiž předsevzetí, která záleží jen na naší vůli – třeba zhubnout, začít jíst zdravě, přestat kouřit. Pak jsou ale i taková, pro jejichž splnění potřebujeme nejen odvahu, ale i příznivé vnější okolnosti. A mezi ně patří i předsevzetí o změně zaměstnání.

Patříte mezi ty, kteří z jakéhokoli důvodu hledají novou práci? Pak pro vás máme dobrou zprávu! Rok 2018 je totiž takovým rozhodnutím velice příznivě nakloněn. A ne, nenechali jsme si věštit od kartářky, abychom tohle zjistili. Vyplývá to třeba z rekordně nízké nezaměstnanosti, která v listopadu 2017 klesla na 3,5 % (a to v době vrcholící krize ještě v letech 2010 a 2011 atakovala desetiprocentní hranici). Výsledkem je zvláštní situace: zatímco ještě před několika lety se o jednu pozici muselo prát několik zájemců, dnes, v době faktického převisu poptávky práce nad nabídkou, jsou na tahu spíše zaměstnavatelé přetahující se o zájemce o práci. Na jednu stranu výhoda, na druhou stranu další problém – jak se na trhu práce zorientovat?

Důvodů pro změnu zaměstnání může být více a nespokojenost s platovými podmínkami je jen jedním z mnoha, byť ještě pořád tím nejčastějším. Stále více lidí dnes ale uvažuje o nové práci z čisté touhy po činnosti, v níž se budou moci lépe realizovat a ve které za nimi budou vidět konkrétní výsledky. Významnou roli hraje při úvahách o setrvání ve firmě také prostor pro osobní rozvoj.

„Z průzkumu, který jsme provedli na portálu VímVíc.cz, vyplývá, že kvůli nedostatečné perspektivě pracovního rozvoje by o změně zaměstnání uvažovalo devět z deseti lidí. Vůbec nejčastějším důvodem pro změnu zaměstnání je ale u Čechů výše platu, kterou označilo na 53 % dotázaných. Důležitým faktorem je také absence personálního povýšení nebo nevyhovující pracovní náplň,“ říká zakladatel kariérní platformy VímVíc.cz Michal Hardyn.

Pokud uvažujete o změně zaměstnání a máte štěstí, nová pracovní nabídka si vás najde sama. Klíčem je v takovém případě především aktivita na sociálních sítích, ať už se jedná o LinkedIn, který je k tomuto účelu přímo stvořený, nebo i Facebook či Twitter. K náboru se stále více využívá také Instagram. V případě, že začnete o změně zaměstnání uvažovat z vlastního popudu bez nabídky „zvenčí“, budete ale zřejmě hledat na pracovních portálech. Stejně jako se rozšiřuje nabídka práce, stoupá ale i jejich počet – od těch obecných, nabízejících volné pozice ve všech oborech, až po ty specializované, zabývající se například pouze startupy. Přidanou hodnotou VímVíc jsou pak populární recenze zaměstnavatelů, které píší přímo jejich zaměstnanci – podobně jako např. recenze výrobků na e-shopech. VímVíc nabízí i online kurzy, semináře a další formu kariérního poradenství.

„Jednou věcí je to, co o sobě říká firma sama, druhou pak to, co o ní říkají její stávající a minulí zaměstnanci nebo ti, kteří se o zaměstnání hlásili před vámi. Tyto recenze mají svou hodnotu jak pro uchazeče o práci, tak pro samotné zaměstnavatele, kteří na jejich základě mohou odstranit některé chyby. Na portálu VímVíc.cz máme v současnosti přes 64 tisíc registrovaných uživatelů a více než 6 500 hodnocení zaměstnavatelů,“ říká Ivo Prax, obchodní ředitel VímVíc.cz. Počet takto hodnocených firem dosahuje téměř 2 500, přičemž průměrné hodnocení je 3,6 z 5.

 

 

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip