Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  „Kdo“ nejvíce zvyšuje spotřebu elektřiny v domácnosti?

„Kdo“ nejvíce zvyšuje spotřebu elektřiny v domácnosti?

4.12.2017 - redakce Babinet.cz

Marně přemýšlíte, proč platíte za elektřinu tak vysoké částky? Každoročně zálohy zvyšujete a stejně vám sotva pokryjí náklady na spotřebu? Je na čase podívat se pravdě do očí a najít největší žrouty elektrické energie, které se vám v domácnosti uvelebily.

Jestliže si myslíte, že za vaší vysokou spotřebu elektřiny mohou děti, které věčně nezhasínají na chodbě, celý večer hrají na počítači a stále si nabíjí svůj chytrý telefon, pak jste na omylu. V rámci výchovy jim samozřejmě můžete za tyto prohřešky vyčinit, avšak za nekřesťanské vyúčtování mohou jiné elektrospotřebiče.

3 největší domácí žrouti elektřiny

V českých domácnostech je čím dál více elektrospotřebičů, není tedy divu, že se rodinám zvyšují náklady na energie. Stačí dostat jako vánoční dárek kávovar a už se spotřeba zvyšuje. Elektřina tak není žádná levná sranda.

  1. 1. Indukční varná deska

I přestože na indukci přivedete vodu k varu nejrychleji, je indukční varná deska jednoznačně největším žroutem elektřiny. Za rok používání za ní zaplatíte v průměru přes 2 500 Kč. Peníze vám tak indukce rozhodně neušetří, díky rychlosti ale uspoříte při vaření alespoň čas.

  1. 2. Plazmová televize

Druhým nejnákladnějším spotřebičem je plazmová televize. Ta vám za rok z rodinného rozpočtu ukrojí téměř 2 000 Kč. Tedy jen za předpokladu, že se doma díváte na obrazovku větší jak 52 palců, což odpovídá úhlopříčce 132 cm.

  1. 3. Myčka na nádobí

V těsném závěsu za plazmovou televizí je myčka na nádobí. I její spotřeba se za rok vyšplhá k necelým 2 000 Kč. Navíc k myčce je nutné připočíst i náklady za tablety. Přesto všechno je ale výhodnější než mytí nádobí v ruce. Vody totiž spotřebujete mnohem méně.

Za provoz malých spotřebičů zaplatíte do 600 Kč za rok

V domácnosti ale rozhodně nemáte jen tyto tři nákladné elektrospotřebiče. Mezi další patří varná konvice, vysavač, mikrovlnná trouba, fén, pračka a kávovar. Za provoz těchto domácích vychytávek za rok zaplatíte několik stovek korun.

U varné konvice počítejte s náklady zhruba do 300 Kč, u pračky do 600 Kč, za mikrovlnnou troubu za rok dáte v průměru 150 Kč. Kávovar sám o sobě není na elektřinu nákladný, avšak k ročnímu výdaji 90 Kč připočtěte ještě nákladnější kapsle.

Ponechte si spotřebiče a raději přejděte k levnějšímu dodavateli

Jsou pro vás největší žrouti elektřiny nezbytní? Neumíte si bez moderních spotřebičů domácnost už vůbec představit? Nebojte, nemusíte se jich zbavovat. Zkuste porovnat ceny elektřiny a přejít k levnějšímu dodavateli. Díky změně můžete ušetřit i více jak 5 000 Kč, pokud navíc elektřinou ještě topíte, mohou se úspory dostat mnohem výš.

Cena elektřiny není u všech dodavatelů stejná, proto se vyplatí porovnat nabídky a využít aktuální slevové akce. Nač se tak zbavovat drahé indukční plotýnky a velké plazmové televize, když si můžete dopřát výdobytky moderní doby tím, že snížíte náklady na energii díky nižší ceně.

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip