Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  Vánoční trhy v centru Prahy provedou historií města a dýchnou sváteční atmosférou

Vánoční trhy v centru Prahy provedou historií města a dýchnou sváteční atmosférou

1.12.2017 - redakce Babinet.cz

Největší vánoční trhy u nás na Staroměstském a Václavském náměstí nabídnou pohled do pražské historie, ze které se letos inspirovaly. Nádherný, bohatě zdobený vánoční strom se rozezní nově dvěma hudebními a světelnými show. V prostoru tržiště se budou zrcadlit reálné historické výjevy a události. Návštěvníci se projdou po nové vyhlídkové terase pod portály Chrámu svatého Víta a stylizovanou siluetou Hradčan. Chybět nebudou oblíbené fotokoutky, multifunkční pódium i každodenní bohatý kulturní program. Trhy na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 2. prosince a potrvají do 6. ledna 2018.

AUDIO rozhovor: Poslechněte si co o vánočních trzích říkají organizátoři.

Lepší komfort návštěvníků se otevře nová odpočinková zóna se stolky v prostoru proti budově Ministerstva pro místní rozvoj. Centrální stánek s občerstvením díky nově instalovaným zdobeným pergolám umožní příjemnou konzumaci nápojů a jídel.

Novinkou je i zavedení jednotných, tématicky dekorovaných recyklovatelných kelímků u všech prodejců nápojů. Jsou k dispozici s motivem pražského panoramatu ve čtyřech barevných provedeních. Hlavní město je v nich ztvárněno v červené, žluté, zelené či modré barvě.

Dvě centrální tržiště se jednotně obléknou do zlato-bílé barvy s prvky červené a zelené. Strom na Staroměstském náměstí zůstane pohádkově vánoční s obřími slaměnými ozdobami (30-50 cm), šesti sty malými blyštivými hvězdičkami doplněnými o vánoční ozdoby inspirované historickými vitrážemi s typickými vánočními výjevy. Jeho špičku ozdobí tři metry dlouhá a 1,5 vysoká kometa. Zhruba sedmdesátiletý smrk ztepilý letos pochází z obce Roztoky u Křivoklátu, kde vyrostl na soukromém pozemku. Poprvé se slavnostně rozsvítí v sobotu 2. prosince v 16.30 hodin.  Všechny další dny se bude rozsvěcet pravidelně vždy v půl (16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 hodin). Při světelné animaci (2.05 minut) se budou střídat dva hudební motivy. Smrk se rozzáří buď na hudební motiv Vltavy z cyklu Má Vlast Bedřicha Smetany, nebo na titulní skladbu z Krkonošských pohádek Vadima Petrova.

V celém prostoru tržiště se setkají hosté s reálnými výjevy z historie. Dvacet tematicky dekorovaných štítů domků představí velké pražské historické osobnosti a události. Návštěvníkům poskytnou historická fakta a informace a výzdobě trhů dodávají nově edukativní charakter. Jsou věnované štíty čtyřem slavným pražským osobnostem – Karlovi IV., Rudolfovi II., Rabimu Löwovi a Franzi Kafkovi. Každý bude na štítu vyobrazen, jak je pro něj nebo jeho dobu typické.

Vyhlídkovému mostu dominují světelné siluety gotických portálů Chrámu svatého Víta. Stejnými motivy byly inspirovány i fotokoutky. Na Staroměstském náměstí jsou k vidění také dva Betlémy, jeden pod stromem a druhý ručně vyřezávaný a nasvícený v parku za Staroměstskou radnicí.

Václavské náměstí oproti tomu čerpá v dekoracích z klasických motivů vánočních ozdob (zlaté koule) a hvězd i adventních věnců s červenými mašlemi. Ozdobí ho desetimetrový umělý strom se zakomponovaným 3D betlémem. Novinkou je také světelná a hudební show, kterou letos nově nabídne i strom na Václavském náměstí. Vždy se v celou hodinu (od 17.00) rozsvítí na stejné dva hudební motivy jako na Staroměstském náměstí. Také v tomto prostoru najdou malí návštěvníci zookoutek se živými zvířátky. Náměstí Republiky vymění v detailech červenou za fialovou a strom zkrášlí vločky a kometa. Současně je i tam instalován ručně vyřezávaný dřevěný Betlém.

Tržištěm zavoní tradiční vánoční pokrmy, jako jsou horké kaštany, svařené víno nebo vánoční cukroví. Nově mohou návštěvníci trhu na náměstí Republiky také ochutnat plněné perníčky se švestkovými povidly, marmeládou nebo lískooříškovým krémem. K občerstvení bude připravená také klasika v podobě českých klobás nebo trhané kuře v housce či domácí těstoviny.

Provozní doba prodejních stánků

Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem budou otevřeny na všech náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Vybrané stánky s občerstvením budou otevřeny denně od 10 hodin až do půlnoci. Vyhlídkový most bude zavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra
na Nový rok (31.12. – 1.1) v době od 22 do 9 hodin.

Vánoční trhy 2017 začnou na Staroměstském i Václavském náměstí 2. prosince 2017
a potrvají až do 6. ledna 2018.
Do slavnostní vánoční atmosféry se od 2. do 30. prosince
ponoří souběžně i náměstí Republiky.

Průběžné informace, novinky a aktuality o Vánočních trzích na Staroměstském

a Václavském náměstí jsou k dispozici na www.trhypraha.cz.

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip