Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Nepřesaditelný!

Filmová recenze: Nepřesaditelný!

24.11.2017 - redakce Babinet.cz

Igor Chaun přichází do našich kin s novým osmdesátiminutovým dokumentem o doslova a do písmene nepřesaditelném muži, znamém pod zkratkou JXD. Jiří X. Doležal. Jde o notoricky známou ikonu časopisu Reflex a výraznou postavu místní české novinářské scény. Nepřesaditelný!

Ostatně jak jinak nazvat nový dokument o muži s neodmyslitelnou trávou mezi prsty, tetováním odshora až dolů, nezaměnitelným slovníkem a afektovaným hlasem. Jsem přesvědčená, že by ho v životě nenapadlo, že jeho hlas je afektovaný. Ano, takový je JXD.

Během sledování nového dokumentu Igora Chauna mi pořád do hlavy bijou slova "Muž bez koulí". Až se toho sama děsím a v duchu se JXD omlouvám (přece nemohu být tak nelítostně kritická!!). Ale najednou zcela veřejně vychází najevo, že nejsem vůbec daleko od pravdy. Jedna z komnat ikonického JXD je otevřena doširoka a tato slova se linou kinosálem. Proč?, jde mi hlavou. Hulí. Přichází rychlá odpověď. Muž bez koulí. Jeho obranou budiž, že si "už hodně užil" a vlastně sex vůbec nepotřebuje. Aha??!! Slova, jasně popisující tuto nejlibovější a nejkrásnější lidskou aktivitu, si určitě dosadíte sami. Image JXD se tudíž zakládá na jím vybraném slovníku, svobodomyslnosti ve všech směrech, platonickém balení žen, které shledává velmi atraktivními, péči o dostatek kuřiva a jemu podobných záležitostí, vyživujících jeho více než padesátiletou schránku.

Co napsat dále? JXD vnímám z filmového plátna coby malého chlapce ve starém opotřebovaném těle. Má krásné výrazné oči, jež prozrazují mnohé. Při každém potáhnutí (tak se to říká, že?) z ručně ubaleného cigárka (nebo travičky?) se mu ty krásné tmavé oči ještě více rozzáří a jakoby pookřeje. Dostává další dávku paliva na dalších několik minut, hodin, dnů, týdnů či ještě déle svého exgravagantního života. Co slovo, to originál. Co gesto, to originál. Co je na něm vlastně obyčejné a běžným lidem familiární? Zkurvené dětství. Pardon, nechala jsem se unést. Unést jeho slovníkem, který prostě k němu patří. Maminka si ho zavřela do zlaté klece jako malého exotického kanárka a až nehoda v době sladkých patnácti let ho z maminčina kartelu vysvobodila. Jiřík skončil v nemocnici a začal se poprvé seznamovat s lidmi jeho věku. Ukápne mi slza. Upřímná slza. Je mi ho líto. Soucítím s ním.

Jeho ženy? Byly jich miliony! Úplně vidím jak se JXD za břicho popadá a hned začíná vysvětlovat, proč se vždy ženám líbil a jejich nedostatkem rozhodně netrpěl. Ušetřím vás detailů.

Zajímá vás nepřesaditelný homo sapiens? Nutno podotknouti, že jich není mnoho. Igor Chaun vám hází udičku si jednoho takového chytit. Chytit a poslechnout si jeho upřímnou výpověď. Ať už máte na muže jeho kalibru či ražení, chcete-li, jakýkoliv názor, dejte mu šanci. Dejte mu osmdesát minut svého života a spočiňte v sedačce svého kina. Garantuji vám, že JXD vás rozhodně nenechá chladným. A o Igoru Chaunovi ani nemluvě. Přeji vám neobvyklý divácký zážitek.

ČR – 2017;

Žánr:dokumentární

Režie: Igor Chaun

Hrají: Jiří X. Doležal

Doporučená přístupnost: od 12ti let

V kinech od: 16. listopadu 2017

Zdroj foto: www.bontonfilm.cz

Napsala Hana Kasalová

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip