Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zdravé klouby pod stromeček?

Zdravé klouby pod stromeček?

20.11.2017 - redakce Babinet.cz

Mnoho lidí si stěžuje na bolavé klouby, a jak by také ne? Vždyť téměř každý druhý člověk starší 65 let trpí bolestivým onemocněním kloubů. U seniorů nad 80 let se projevuje bolest některého z kloubů prakticky u každého!

Čas Vánoc se blíží a jistě už přemýšlíte, čím potěšíte své blízké. Zkuste jim letos nadělit trochu zdraví a ulevit jim od bolavých kloubů.

Pro koho je kloubní výživa vhodným dárkem?

 • Pro starší lidi s opotřebovanými klouby
 • Pro lidi, u kterých se již kloubní problémy projevily
 • Pro sportovce - aktivní i rekreační

A jak vybrat tu nejvhodnější?

Pokud chcete, dosáhnout nejlepších účinků, nenechte se zlákat reklamou, ale pečlivě vybírejte. Na co se při výběru zaměřit?

 1. Jaké aktivní látky obsahuje?
 2. Jaké je množství aktivních látek v denní dávce?
 3. Jaká je cena denní dávky?

Kyselina hyaluronová – výborný pomocník

Nejprve se podívejme, co která látka vlastně umí:

Kyselina hyaluronová – sloučenina s téměř zázračnými schopnostmi. V těle se běžně vyskytuje a plní zde různé funkce. V kloubu ji můžeme najít jak v chrupavce, tak v kloubní tekutině. Plní zde roli tzv. „tlumiče nárazů“, proto je ideálním pomocníkem proti bolesti kloubů. Kyselina hyaluronová má protizánětlivé schopnosti, dokáže chránit chrupavku před poškozením a snižuje otok kloubu. Při těžších kloubních problémech, dokonce lékaři používají kyselinu hyaluronovou ve formě injekcí do kloubu.

Chondroitin sulfát – základní stavební kámen chrupavky, šlach a vazů. V chrupavce dokáže zadržovat vodu, čímž ji dodává pružnost.

Kolagen – hraje podstatnou roli při výživě kloubů a chrupavek. Přírodním zdrojem kolagenu je želatina živočišného původu, která se vyrábí povařením šlach, kůží a kostí – tzn. surovin bohatých na kolagen.

Vezměte kalkulačku a počítejte

Při výběru té nejvhodnější kloubní výživy pozorně prostudujte její složení a přepočítejte množství aktivních látek na denní dávku. Teprve poté můžete jednotlivé kloubní výživy mezi sebou srovnat. Poslední dobou se mezi lidmi stále více rozšiřuje užívání koňských produktů. Většina se vyrábí ze surovin potravinářské kvality a obsahují daleko více účinných látek než kloubní výživy lidské. Tak co, taky si letos zařehtáte pod stromečkem s Vašimi nejbližšími?

Vaše názory

Další z magazínu

 • Prochladnutí může vést až k akutní bolesti a blokádě zad

  Sluníčko ještě nějakou chvíli nebude pořádně hřát, kolikrát se celý den ani pořádně neukáže, a tak musíme stále myslet na to, abychom chodili...

 • Rozhovor s profesorem Petrem Arenbergerem o problémech s kopřivkou

  Kopřivka patří mezi 20 nejčastějších kožních onemocnění. Projevuje se především velkými pupenci na kůži, které svědí až pálí. Stěhují se z místa na místo, většinou do 24 hodin mizí. Může je ve 20 – 30 % případů provázet i otok ve hlubších vrstvách kůže nebo sliznic – především rtů, víček nebo pohlavních orgánů. I otok svědí. Zmizí většinou...

 • Skryté volání o pomoc

  Přiznat si, že na určit é věci již fyzicky nestačíme není jednoduchá věc. Ale právě to může v případě seniorů odstartovat vážn é a...

 • Rozhovor s ortopédem a chirurgem Daliborem Zemanem o nebezpečí úrazu

  Nebezpečí úrazu hrozí jak při lyžování, bruslení a snowboardingu, tak i při obyčejném bobování, sáňkování, koulování či jízdě na klouzáku. Proto je vždy třeba dodržovat jistá pravidla, aby riziko zranění bylo co nejmenší. Pár rad, aby...

Náš tip