Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pláč v boji se syndromem suchého oka nestačí

Pláč v boji se syndromem suchého oka nestačí

16.11.2017 - redakce Babinet.cz

Topná sezóna přináší velkou zátěž pro naše oči. Podráždění, pálení, pocit písku, potřeba více mrkat. To jsou příznaky syndromu suchého oka, kterým může trpět až třetina z nás. Nejohroženější jsou přitom ženy, přičemž pravděpodobnost se zvyšuje spolu s přibývajícím věkem.

Mám syndrom suchého oka?

Otestujte se, zda se týká syndrom suchých očí i Vás :o)

  1. připravte si stopky
  2. dvakrát mrkněte a při druhém mrknutí spusťte měření času
  3. během testu se dívejte upřeně, bez mrknutí oka, před sebe
  4. změřte čas do okamžiku, kdy již nemůžete kvůli pocitu pálení a řezání dále vydržet bez mrknutí
  5. pokud je doba kratší než 5 sekund, můžete trpět syndromem suchého oka; v tom případě je vhodné pořídit si kvalitní zvlhčující oční kapky (tzv. umělé slzy), případně konzultovat s očním lékařem

Kde se syndrom suchého oka bere?

Příčiny vzniku syndromu můžeme rozdělit na ty, které je možné částečně ovlivnit, a na ty, které ovlivnit nemůžeme.

Mezi první skupinu patří naše prostředí. Riziko syndromu suchého oka zvyšuje pobyt v přetopených, klimatizovaných nebo zakouřených místnostech, dlouhé sledování počítače, tabletu, obrazovky či telefonu nebo vystavení se slunci, prachu a větru bez ochrany očí. Pocit suchých očí se zhoršuje taktéž při nedostatku tekutin a může být vedlejším účinkem některých léků (antidepresiva, antihistaminika, sedativa, hormonální antikoncepce nebo betablokátory).

Riziko syndromu suchých očí roste se zvyšujícím se věkem. Nejen, že s přibývajícími roky se mění složení slz (což může narušit slznou rovnováhu), ale na vině jsou také hormonální změny spojené s menopauzou. Syndrom dále může souviset se závažnějšími onemocněními, jako jsou diabetes nebo vysoký krevní tlak.

Co s tím?

I když jsou některé důvody syndromu suchého oka ovlivnitelné, ve skutečnosti není jednoduché přestěhovat se nebo změnit práci tak, abychom našim očím pomohli. Proto je důležité o oči dlouhodobě pečovat. V případě syndromu suchého oka jsou řešením zvlhčující oční kapky. Při jejich výběru je důležité dát přednost kvalitě před nižší cenou. Kvalitní přípravky obsahují kombinaci látek (např. HP Guar a borát), díky kterým se kapka lépe rozprostře po povrchu oka a stačí tak kapat, na rozdíl od levnějších preparátů, méně často. Takové jsou např. kapky Systane® hydration. Výhodou kvalitních kapek je skutečná a déletrvající úleva pro oči bez pocitu rozmazaného vidění, větší komfort díky nižší frekvenci užívání a fakt, že není nutné mít oční kapky stále na blízku.

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip