Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Dráždivý tračník – tabu, o kterém se nemluví

Dráždivý tračník – tabu, o kterém se nemluví

8.11.2017 - redakce Babinet.cz

Opakované bolesti břicha, nadýmání, častý průjem nebo naopak zácpa – komplikace, které jsou stále tabu. Přitom syndromem dráždivého tračníku, který se za příznaky skrývá, trpí 15 % dospělých. Častěji jsou ohroženy ženy, ale pozor – se syndromem dráždivého tračníku má zkušenosti i 6-14 % školáků a dospívajících.

Jak ho poznám?

Syndrom dráždivého tračníku (neboli IBS z anglického irritable bowel syndrome) znamená v první řadě střevní problémy zahrnující opakované bolesti břicha doprovázené průjmy, zácpou nebo nadýmáním. Kromě nich může být navíc spojený s chronickou únavou, poruchami spánku, bolestmi hlavy, svalů a zad. Více se dozvíte na www.cojeIBS.cz.

Kde se vzal?

Nedá se říci, že by existovala jedna univerzální příčina vzniku. Mezi nejčastější každopádně patří jídelníček a dlouhodobý stres narušující rovnováhu mikroflóry. Kvůli vysoké koncentraci neuronů v trávicích orgánech je často používán termín „druhý“, nebo také „střevní“ mozek.  Ten je odpovědný za strach, úzkost i intuici. I když příznaky můžeme nejprve pociťovat jen před stresovou situací (jednání, zkouška, nepříjemná situace), brzy nás začnou trápit i několikrát týdně bez konkrétního důvodu. Mezi další příčiny patří nevyléčená infekce trávicího traktu či fyziologické důvody, jako jsou delší střevo nebo větší citlivost na bolest.

Kvůli nesnesitelným bolestem břicha někdy nejsem schopná ani vstát z postele. Klečím na zemi na kolenou a nepomáhá mi vůbec nic, nejsem schopná se ani pohnout. Většinou musím prostě počkat, než to přejde. Jednou to trvalo dokonce půl hodiny. Myslela jsem si, že mám střevní koliku nebo něco takového. Tenkrát jsem se doslova plazila po čtyřech, abych se dostala do vany a osprchovala si břicho teplou vodou, která mi od bolestí nakonec pomohla. (Markéta, 49)

Co s tím?

Syndrom dráždivého tračníku můžeme dle příznaků rozdělit na 3 typy, přičemž u každého je třeba zvolit jiná režimová opatření. Co mají ale společné, je užívání probiotik pomáhajících znovuobnovit střevní rovnováhu.

  1. IBS doprovázené průjmy – příznakem jsou bolesti břicha související s řídkými stolicemi (někdy s obsahem hlenu) a častějším nebo náhlým nutkáním si odskočit. Tyto příznaky přitom vyřeší pouze návštěva toalety, po které dojde k dočasnému zlepšení. Ke zmírnění příznaků přispívá úprava jídelníčku a probiotická léčba doplněná o tzv. probiotické kvasinky S. Boulardii.
  2. IBS doprovázené zácpou – příznakem jsou bolesti břicha spojené se zácpou, tvrdou nebo hrudkovitou stolicí a s potížemi při vyprazdňování, k němuž dochází obvykle méně než 1x za tři dny. V tomto případě je důležitý nejen příjem probiotik, ale také vlákniny. Té by přitom mělo být víc, než je možné dodat vyváženým jídelníčkem. Vhodné jsou proto doplňky stravy.
  3. IBS doprovázené nadýmáním – nadýmání může být nejen samostatným projevem syndromu dráždivého tračníku, ale může též doprovázet příznaky zácpy. Nadýmání a pocit plnosti jsou následkem nadměrné tvorby střevních plynů. Řešením je odpovídající úprava jídelníčku, probiotika a doplňky s trávicími enzymy. Ty v našem těle pomáhají trávit těžko stravitelná jídla, usnadňují rozklad makroživin a vstřebávání mikroživin, snižují množství cukrů v tlustém střevě a tak snižují nadýmání.

Více o tom, jak s IBS bojovat, se dozvíte na www.cojeIBS.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

O.novotna
31.8.2018 17:08

Chtěl bych se zeptat jestli nemáte někdo nějaký tip na přírodní přípravek v prodeji. Kamoska mi doporučila tohle https://drkh.cz/produkt/likokid/. Nemáte s tím někdo zkušenost? Už jsem za to utrtil tolik za ty prasky na tohle ze se chci radsi ujistit :D

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz