Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Dráždivý tračník – tabu, o kterém se nemluví

Dráždivý tračník – tabu, o kterém se nemluví

8.11.2017 - redakce Babinet.cz

Opakované bolesti břicha, nadýmání, častý průjem nebo naopak zácpa – komplikace, které jsou stále tabu. Přitom syndromem dráždivého tračníku, který se za příznaky skrývá, trpí 15 % dospělých. Častěji jsou ohroženy ženy, ale pozor – se syndromem dráždivého tračníku má zkušenosti i 6-14 % školáků a dospívajících.

Jak ho poznám?

Syndrom dráždivého tračníku (neboli IBS z anglického irritable bowel syndrome) znamená v první řadě střevní problémy zahrnující opakované bolesti břicha doprovázené průjmy, zácpou nebo nadýmáním. Kromě nich může být navíc spojený s chronickou únavou, poruchami spánku, bolestmi hlavy, svalů a zad. Více se dozvíte na www.cojeIBS.cz.

Kde se vzal?

Nedá se říci, že by existovala jedna univerzální příčina vzniku. Mezi nejčastější každopádně patří jídelníček a dlouhodobý stres narušující rovnováhu mikroflóry. Kvůli vysoké koncentraci neuronů v trávicích orgánech je často používán termín „druhý“, nebo také „střevní“ mozek.  Ten je odpovědný za strach, úzkost i intuici. I když příznaky můžeme nejprve pociťovat jen před stresovou situací (jednání, zkouška, nepříjemná situace), brzy nás začnou trápit i několikrát týdně bez konkrétního důvodu. Mezi další příčiny patří nevyléčená infekce trávicího traktu či fyziologické důvody, jako jsou delší střevo nebo větší citlivost na bolest.

Kvůli nesnesitelným bolestem břicha někdy nejsem schopná ani vstát z postele. Klečím na zemi na kolenou a nepomáhá mi vůbec nic, nejsem schopná se ani pohnout. Většinou musím prostě počkat, než to přejde. Jednou to trvalo dokonce půl hodiny. Myslela jsem si, že mám střevní koliku nebo něco takového. Tenkrát jsem se doslova plazila po čtyřech, abych se dostala do vany a osprchovala si břicho teplou vodou, která mi od bolestí nakonec pomohla. (Markéta, 49)

Co s tím?

Syndrom dráždivého tračníku můžeme dle příznaků rozdělit na 3 typy, přičemž u každého je třeba zvolit jiná režimová opatření. Co mají ale společné, je užívání probiotik pomáhajících znovuobnovit střevní rovnováhu.

 1. IBS doprovázené průjmy – příznakem jsou bolesti břicha související s řídkými stolicemi (někdy s obsahem hlenu) a častějším nebo náhlým nutkáním si odskočit. Tyto příznaky přitom vyřeší pouze návštěva toalety, po které dojde k dočasnému zlepšení. Ke zmírnění příznaků přispívá úprava jídelníčku a probiotická léčba doplněná o tzv. probiotické kvasinky S. Boulardii.
 2. IBS doprovázené zácpou – příznakem jsou bolesti břicha spojené se zácpou, tvrdou nebo hrudkovitou stolicí a s potížemi při vyprazdňování, k němuž dochází obvykle méně než 1x za tři dny. V tomto případě je důležitý nejen příjem probiotik, ale také vlákniny. Té by přitom mělo být víc, než je možné dodat vyváženým jídelníčkem. Vhodné jsou proto doplňky stravy.
 3. IBS doprovázené nadýmáním – nadýmání může být nejen samostatným projevem syndromu dráždivého tračníku, ale může též doprovázet příznaky zácpy. Nadýmání a pocit plnosti jsou následkem nadměrné tvorby střevních plynů. Řešením je odpovídající úprava jídelníčku, probiotika a doplňky s trávicími enzymy. Ty v našem těle pomáhají trávit těžko stravitelná jídla, usnadňují rozklad makroživin a vstřebávání mikroživin, snižují množství cukrů v tlustém střevě a tak snižují nadýmání.

Více o tom, jak s IBS bojovat, se dozvíte na www.cojeIBS.cz.

Vaše názory

Další z magazínu

 • Rozhovor o Lázních Bohdaneč s primářkou MUDr. Ljiljanou Marič

  Příroda obdarovala Lázně Bohdaneč vlastními přírodními léčivými zdroji, a to rozsáhlými ložisky slatiny nacházejícími se v nedalekém okolí a přírodní minerální vodou. Charakter minerální vody je ryzí alkalická kyselka. Kromě zvýšeného obsahu mineralizace vyniká tento přírodní léčivý zdroj vyšším obsahem fluoridových prvků. Tento prvek se ve...

 • C.I.C.metod – cesta ke zdraví ženy třetího tisíciletí

  Konečně se zrodila metoda, která vychází ze skutečných kořenů zdravotních potíží a nemocí. Tato metoda začíná tam, kde klasická medicína...

 • Odborníci: výchova dětí ve sterilním prostředí vede k alergiím

  V Česku za poslední roky výrazně přibyl počet alergiků. Lékaři odhadují, že každý třetí člověk je alergický. Podle odborníků za to z velké...

 • Zánět močových cest pozná až polovina žen

  Infekce močových cest jsou po zánětech dýchacích cest druhou nejčastější infekcí. Při léčbě se obvykle užívají různé typy antibiotik, které urologové podávají citlivě s ohledem na vzrůstající antibiotickou rezistenci. Jejímu vzniku mohou přispět i někteří pacienti, pokud podceňují léčebný režim....

Náš tip