Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  AUDIO: Svatomartinského vína bude letos dostatek, vinaři si chválí kvalitu sklizených hroznů

AUDIO: Svatomartinského vína bude letos dostatek, vinaři si chválí kvalitu sklizených hroznů

7.11.2017 - redakce Babinet.cz

První ochutnávkou vína nového ročníku je tradiční svatomartinské. Čeští a moravští vinaři slibují, že jeho kvalita bude letos vysoká díky dobré úrodě a vysoké jakosti hroznů. Výkyvy počasí však mají za následek nižší celkový objem sklizně. Podle odhadů je to o 8 procent pod dlouhodobým průměrem.

Již 11. listopadu v 11 hodin mohou čeští milovníci vína dle tradice otevřít první lahve nového ročníku, svatomartinská vína. Vinaře však letos trápily jarní mrazy, letní sucho a střídavé počasí s dešti v období sklizně. ..

AUDIO rozhovor: Co o letošním Svatomartinském víně říkají odborníci? Poslouchejte.

Svátek sv. Martina se blíží, vychutnejte si lehké a svěží svatomartinské víno

Tradice svatomartinského vína se v českých zemích dodržuje již od dob císaře Josefa II. Vinařství Víno Mikulov v letošním roce ke slavnostnímu přípitku na svátek svatého Martina přichystalo bílé víno z odrůdy Müller Thurgau, růžové a červené víno z odrůdy Svatovavřinecké.

První vína nového ročníku můžeme dle tradice otevřít až 11. listopadu v 11 hodin. Tento zvyk pochází již z 18. století, kdy v tomto období končila většině poddaných u sedláků služba, hodovalo se a dojednávalo se pro následující rok. Při této příležitosti nesměl chybět přípitek mladým vínem, který byl první ochutnávkou vína z nového ročníku.

Tradice překonala staletí, i nyní si můžeme vychutnat svatomartinská vína, která se od klasických zrajících vín chuťově liší. Zvláště svatovavřinecké se doporučuje k sváteční svatomartinské huse.

Svatomartinské víno může být vyrobeno pouze z vybraných odrůd, mezi bílými víny jsou to Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský, růžová jsou vyrobena z hroznů, Svatovavřineckého, Zweigeltrebe a Modrého Portugalu, červená svatomartinská pak z odrůd Svatovavřinecké či Modrý Portugal. Než mohou být označena za svatomartinská, musí je posvětit odborná komise.

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip