Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zapomeňte na opakované záněty močových cest

Zapomeňte na opakované záněty močových cest

6.11.2017 - redakce Babinet.cz

Čísla oborníků jsou neúprosná. Podle nich minimálně jednou za svůj život prodělalo infekci močových cest přes 60 % žen a jedná se dokonce o nejčastější bakteriální zánět, kterým dospělé ženy trpí. Jenže zde bohužel neplatí pravidlo jednou a dost. Infekce dolních močových cest se vracejí a opakovaně sužují 25 až 30 % dam. Přičemž největší riziko recidivy je do dvou měsíců od nemoci.

Jestli už máte nepříjemnou zkušenost s typickým řezáním, pálením a bolestivým močením za sebou, tak si umíte představit, o jak velký problém se jedná. Nejde jen o to, že recidivy vás opakovaně sužují a vyřadí z práce, ale myslet musíte i na to, že četnost infekce může přerůst do chronického zánětu. Zde je pak nutná dlouhodobá a cílená léčba antibiotiky.

Co způsobuje záněty

Nejčastěji má infekci močových cest na svědomí bakterie Eschericha coli (tzv. E. coli). Ta je původcem onemocnění v 75 až 90 % akutních onemocnění a ve více než 60 % případů recidivy. Už méně často za obtíže mohou enterokoky. Kvasinky či viry jsou příčinou jen výjimečně. Ovšem říci, že za vše mohou mikroorganismy, by bylo moc snadné a alibistické. Většinou jim pomůžeme. Se vznikem a rozvojem onemocnění souvisí totiž celá řada okolností. Mezi tyto rizikové faktory může patřit špatná intimní hygiena, nedostatečný příjem tekutin, „divočejší“ sexuální hrátky, kouření či nedostatečné vyprazdňování močového měchýře.

Prevence je základem úspěchu

Ve chvíli, kdy infekce naplno propukne, je nutná léčba. Někdy postačí volně prodejné přípravky z lékárny, ale pokud se nedostaví zlepšení, je na místě vyhledat lékaře. Ovšem po odeznění potíží by radost mohla být předčasná. Záněty močových cest, jak již bylo zmíněno, se často vrací a riziko recidivy do pár týdnů je opravdu vysoké. Přesně to je chvíle, kdy je potřeba myslet na prevenci. Ta přijde vhod také v případě, že už máte „svá“ období, kdy infekcemi trpíte.

Nejjednodušší radou je vyhnout se všem rizikům. Tedy v zimě noste teplé oblečení a dávejte si pozor na prochladnutí. Omezte sladké nápoje, dodržujte správnou hygienu, pravidelně si odskakujte na malou a také nepoužívejte kosmetické výrobky, které by mohly jakkoliv podráždit intimní partie.

Pomohou severoamerické brusinky

Osvědčeným pomocníkem v prevenci jsou také přípravky s extraktem ze severoamerické brusinky. Účinek brusinek byl opakovaně lékaři prokázán[1] a díky látkám obsažených v těchto plodech dochází k vyplavení bakterií E. coli, která se v močovém měchýři neuchytí a nepřemnoží. Je tedy nasnadě v rámci boje se záněty a to i těmi opakovanými vsadit na pomoc z přírody. Ne nadarmo mají právě severoamerické brusinky přezdívku „přírodní antibiotikum“.

Ovšem i zde se skrývá úskalí. Tím je výběr správného preparátu. Je totiž důležité, aby obsahoval brusinkový extrakt s dostatečným množstvím účinných látek. Zvolit byste tedy měli kvalitní a osvědčený přípravek, jakým jsou například Swiss Mega Brusinky. Ty obsahují silně koncentrovaný výtažek z brusinek velkoplodých vyrobený speciální technologií Cran-Max, jež využívá všech částí plodu, jakými jsou slupky, šťáva, dužina i jádra pro maximalizaci účinku, a ochranná technologie BioShield pak uvolňuje účinné látky postupně a prodlužuje tak působení.

Zapomeňte tedy na pořekadlo, že opakování je matka moudrosti. Pro letošní podzim a zimu vsaďte raději na účinnou prevenci, ať si ji užijete bez nepříjemných zdravotních komplikací. Zkrátka v případě infekce močových cest se raději držte hesla jednou a dost.

Zdroj: www.brusinky.cz



[1] Viz článek Infekce dolních močových cest u žen, Postgraduální medicína

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz