Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Rekreační období je za námi. Začíná sezóna zlodějů a mrazů

Rekreační období je za námi. Začíná sezóna zlodějů a mrazů

6.11.2017 - redakce Babinet.cz

Ze statistického hlediska jsou pro vloupání do objektů nejrizikovější letní a zimní měsíce. Jak postupovat, abychom riziko vloupání minimalizovali? A co může zima způsobit vašemu majetku? Zazimování je příhodné spojit s prověrkou, zda je váš majetek zabezpečen, jak má.

Léto skončilo a vykradačům chat začaly žně. Možností ochrany vašeho majetku je naštěstí celá řada. Dnešní trh poskytuje mnoho způsobů zabezpečení – mechanickými počínaje a elektronickými konče. Zvláštní kategorií je pojištění, které pomůže napravit škody, které zima či zloději způsobili.

Možnosti ochrany majetku před zloději

Vlastníte-li chatu či chalupu, určitě už ji nějak zabezpečenou máte. Jenže třicet let starý zámek ve dveřích, petlice na dvou šroubcích držící zámek do dílny a mříž na sklepním okně, kterou lze snadno odvrtat, nepředstavují pro profesionála téměř žádnou překážku.

Málokdo investuje do nákladného elektronického zabezpečení, pakliže nemá své rekreační bydlení zařízené na úrovni skromnějšího bytu. „Případů, kdy při řešení pojistných událostí spojených s krádežemi nebylo použito zabezpečení drahými zabezpečovacími technologiemi je většina,“ říká Marek Orawski z První klubové pojišťovny. Viditelné mechanické zabezpečení, okna vybavena bezpečnostním kováním a zámkem, dvojitý zámek s kvalitním kováním na hlavních dveřích, ale i visací zámky s certifikací podle norem na petličce odpovídající bezpečnostní třídy, díky které odolávají i hrubé síle, mohou účinně odrazit útok zlodějů a vandalů s minimálními způsobenými škodami. Zkušenější kriminálníci dobré zabezpečení poznají a o vniknutí do objektu se v nejlepším případě vůbec nepokusí. Obecné povědomí o nutnosti zabezpečit hlavní dveře je větší než u zabezpečení oken, přitom okny se dovnitř dostává více zlodějů než dveřmi. Přitom také pojišťovny hodnotí zejména zabezpečení vstupních dveří.

Vloupání a krádeži nikdy stoprocentně nepředejdete, ale můžete zlodějům aspoň co nejvíce zkomplikovat práci. K vypáčení dveří obvykle použijí volně dostupné nářadí, které najdou například v kůlně. „Řada vloupání do chat a chalup jde často na vrub nerespektováním zásad zabezpečení majetku. Nářadí a vůbec veškeré předměty, které by mohl potenciální pachatel použít k vloupání, často nebývají řádně uloženy na bezpečném místě a uzamčeny,“ komentuje Martin Protiva ze společnosti Ekonomické stavby překvapivou absenci návyků chatařů a chalupářů. Asi nejdůležitějším bezpečnostním opatřením jsou ale především namátkové kontroly objektu a pár opatření, které nasvědčují tomu, že v chalupě někdo pobývá. V takových případech je vhodné využívat elektronických zařízení se zapínáním osvětlení. Dostupné jsou také inteligentní univerzální systémy řízení domu, kdy se pomocí internetu dají ovládat venkovní žaluzie, topidla a vnitřní i vnější světla.

Účinnou prevencí jsou i přátelští a všímaví sousedé, kteří mohou zanechat stopy ve sněhu. Někdy pomůže i nechat na verandě staré boty, dát na branku zvonek a varování: Pozor, pes! Pořiďte si také některý ze způsobů elektronického zabezpečení, jako je například alarm, fotopast apod. „Kamerové systémy jsou výborné, ale využívá je málo majitelů jednak kvůli ceně, potom kvůli nutnosti elektrické přípojky. Alarmy jsou nenápadné a nejsou závislé na elektrické energii. Můžou vám na dálku dát okamžitě zprávu a zároveň zalarmovat bezpečnostní službu, která na místo vyšle hlídku,“ dodává Martin Protiva ze společnosti Ekonomické stavby.

Policie objasní 20 procent případů. Nejvíc se krade ve Středočeském kraji

Absolutní prvenství v počtu vloupání má v ČR tradičně Středočeský kraj, kde je také nejvíce chat v rámci Evropy. Následují chaty v Libereckém, Ústeckém nebo Plzeňském kraji. Rekreační budovy jako chaty a chalupy představují pro zloděje velké lákadlo. Riziko, že budou přistiženi při činu, je kvůli nižšímu osídlení na samotách a v malých obcích samozřejmě nižší než ve městě. Podle dlouhodobých policejních statistik se objasněnost vloupaček do chat a chalup celorepublikově pohybuje kolem dvaceti procent. Ke krádežím a vloupáním dochází nejčastěji v rozmezí deváté až čtrnácté hodiny a dále především o víkendech. Ze statistik Police České republiky, sestavených podle způsobů vniknutí do objektů, vyplývá, že pachatelé vnikají do objektů zejména hlavními dveřmi (33 %) a okny (37 %).

Minimalizujte možnost, že budete v případě pohromy nemile překvapeni obsahem své pojistné smlouvy

Pojištění nemovitosti a domácnosti sjednané pro vaše rekreační bydlení vám zaplatí případnou škodu, kterou byste si museli jinak zaplatit sami. Lidé se však často domnívají, že součástí pojištění stavby je pojištění movitých věcí, což je omyl, který se někdy prokáže až v případě pojistné škody. „Je určitě výhodné sjednat dva produkty, kdy jedna pojistná smlouva ochrání stavbu objektu a druhá pak chrání její vybavení. Několik stokorun ročně v případě jednoduché chatičky může v případě požáru zajistit finance na stavbu nové,“ říká spoluzakladatel První klubové pojišťovny Marek Orawski. Nezapomeňte pojistit i sousedící stavby (zahradní domky, studny, oplocení nebo bazén).

„Při uzavírání smlouvy se ale důkladně seznamte s tím, zda se pojištění vztahuje pouze na přesně vyjmenovaná rizika, anebo na všechna rizika, která nejsou v pojistných podmínkách vyloučena, tzv. „all risk“ pojištění,“ vyjmenovává Marek Orawski. V prvním případě si nechte pečlivě vysvětlit a zjistěte si, co se skrývá ve výlukách k pojištění nemovitosti. Bytelné pojištění chalupy stejně jako bytu má automaticky „zaškrtnuta“ všechna nebezpečí: škody vzniklé působením živlů, nehodami, krádeží, loupeží či vandalismem. Nemusíte se pak obávat, zda pojištění kryje i zpětné vystoupení vody z potrubí, poškození tíhou sněhu anebo vytékající vodou z mrazem popraskaného vodovodního potrubí.

Některá rizika či předměty jsou pojištěné jen do určité hodnoty

Pojistnou částku věcí i nemovitosti je třeba zvolit tak, aby odpovídala skutečné hodnotě všech věcí nebo staveb. Některá rizika či předměty jsou pojištěné jen do určité hodnoty. Například sportovní potřeby, drahé předměty, elektronika atd. „Pokud částka neodpovídá skutečné hodnotě věcí nebo staveb, je to pro pojišťovny důvod ke snížení pojistného plnění. Zároveň také nemá smysl pojistné přeplácet,“ dodává Marek Orawski z První klubové pojišťovny. Všechny pojišťovny umožňují uzavřít pojistku chalupy či chaty na novou cenu, což je ta, která v případě pojistné události odpovídá aktuálním nákladům na potřebné opravy poškozených nebo zničených stavebních částí. Pokud je chalupa zchátralá, některé pojišťovny ji pojistí na tzv. časovou cenu, a to od okamžiku, kdy zahájíte rekonstrukci.

Vítr, mráz a srážky

Při zazimování si dejte pozor hlavně na vodu. Při zmrznutí se rozpíná o 9 procent, což může mít za následek zničené topné systémy, popraskané radiátory nebo zamrzající vodoměry s částí rozvodů. A s tím souvisí další škody, například ty, které způsobí voda vytékající z popraskaného potrubí ve chvíli, kdy rozmrzne. Bílá technika potřebuje speciální zacházení. Je totiž konstruována pro použití v pokojové teplotě. V místnostech, kde potřebujeme ponechat zapnutou chladničku s potravinami nebo myčku, temperujeme tak, aby teplota neklesla pod minimální potřebnou teplotu pro chladničku (zjistíte ji podle klimatické třídy uvedené na spotřebiči), nebo pod bod mrazu u myčky. Z té se voda nedá beze zbytku odčerpat. Pračku nestačí odpojit pouze z elektřiny, je potřeba ji odpojit také od vody. Systém proti vyplavení by ji nedokázal zachránit.

Tíha sněhu může poškodit střechu i okapy. Nezapomínejte na to, že za svůj majetek nesete odpovědnost. Zraní-li sníh nebo rampouch padající ze střechy kolemjdoucího chodce, má právo po vás žádat odškodnění. Proti tomu je možné se pojistit tzv. pojištěním odpovědnosti vlastníka budovy a pozemku.

Rizika plynoucí z bouří a krupobití není radno podceňovat. Zjistěte, jak je ve vaší pojišťovací smlouvě definována vichřice. Jsou pojišťovny, které jako vichřici definují vítr s minimální rychlostí 70 km/h naměřené na nejbližší meteorologické stanici.

Zásady správného zazimování chat a chalup:

 • Před odjezdem vypusťte vodu z vodovodního systému včetně bojleru a uzavřete přívod vody. Před vypouštěním vody z ohřívače anebo kotle vypněte elektřinu a zajistěte, abyste je na jaře omylem nezapnuli „nasucho“. Topné těleso by mohlo vyhořet.
 • Odčerpejte vodu také z topení a toalety.
 • Zkontrolujte střechu. Vyčistěte okapy, aby v nich nečistota nezadržovala vodu a led, který by je mohl poškodit. Vylijte vodu i z nádob na dešťovou vodu.
 • Zaizolujte proti mrazům studnu.
 • Zabezpečte se proti škůdcům: textilním a potravinovým molům a hlodavcům. Jídlo vyjma toho konzervovaného odvezte.
 • Místa náchylná k plísni ošetřete speciálním přípravkem.
 • Přebruste ruční nářadí včetně nožů sekaček či zahradnických nůžek a naolejujte proti korozi. Řetěz od pily můžete na zimu naložit do oleje či petroleje.
 • Dobře si rozmyslete, co na zimu v objektu ponecháte a co raději odvezete do bezpečí svého domova. Pokud zde musíte nechat cenné věci, dobře je zamkněte ideálně v místnosti bez oken. Motorku či sekačku upevněte zemním zámkem, případně na dveře či vrata nainstalujte dveřní zábranu. Pořiďte si seznam cenností, případně fotodokumentaci, včetně výrobních čísel. Elektroniku polepte vlastními značkami.
 • Investujte do mechanického zabezpečení, které je vidět. Některé zloděje odradí bezpečnostní dveře a okna už v počátku.
 • Investujte do mechanického zabezpečení, které není vidět jako například bezpečnostní fólie do oken, alarm, vícevrstvé dveře atd.
 • Dejte pozor, ať věci cenné pro zloděje nejsou vidět nejen okny, ale také nejrůznějšími škvírami a průhledy.
 • Pokud není objekt na první pohled zazimovaný (například zavřené okenice), snažte se, aby vypadal obydleně.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
 • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

 • Značkové parfémy a kosmetika, 4 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

 • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

 • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

 • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

 • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.