Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Chcete se vyhnout problémům se zuby? Vyzkoušejte sonický kartáček

Chcete se vyhnout problémům se zuby? Vyzkoušejte sonický kartáček

6.11.2017 - redakce Babinet.cz

Technologie se stále posouvají kupředu. Elektrické zubní kartáčky už jsou na trhu několik let. Hranice a úroveň čištění zubů se ještě posunula vývojem sonických zubních kartáčků. V čem je jejich největší plus a proč je dobré je používat?

Pečlivé odstraňování zubního plaku je nejdůležitějším krokem ke zdravějším zubům a také dásním. Jenže vyčistit si zuby dohladka, aby byly dokonale zbavené zubního plaku, není snadné. Buď si musíte osvojit správnou techniku čištění zubů a bez výjimek ji dodržovat, anebo můžete vsadit na elektrický kartáček. A když zvolíte ten sonický, který je šetrnější, tak se nemusíte bát, že byste přitížili Vašim dásním.

Jak takový kartáček funguje?

Pod pojmem sonický pohyb si asi málokdo dokáže něco představit. Když ale řekneme vibrace, pak už si asi většina z Vás dokáže představit drobné, rychlé a kmitavé pohyby. Takových pohybů udělají sonické kartáčky víc jak 30 000 za minutu. V porovnání s manuálním čištěním jde o obrovský rozdíl, protože vlastní rukou vykonáme maximálně 600 čistících pohybů za minutu. A logické je, že čím více čistících pohybů uděláte, tím lepší budou i výsledky čištění.

Navíc odstraňování zubního plaku z linií podél dásní nebo ze zadní strany zubů je s manuálním kartáčkem velmi složité. Plak, který neodstraníte, pak může způsobit vznik zubního kamene, který má na svědomí krvácení či záněty dásní. Kromě toho, že se sonickým kartáčkem tento plak snáz odstraníte, tak byste měli i lépe vyčistit mezizubní prostory. Specifický pohyb sonického kartáčku rozproudí směs slin, pasty a vody v ústech a tu nažene do mezizubních prostor. I když práci mezizubního kartáčku nenahradí, základní plak by z těchto míst odstranit měl.

K čemu je to dobré?

Důsledné odstraňování zubního plaku pomáhá předcházet nejen zubnímu kazu, ale také vzniku zubního kamene, který následně způsobuje krvácení nebo záněty dásní a další komplikace. Jen pozor na to, že důkladné čištění zubů neznamená, že na kartáček máte tlačit. Naopak. Na sonický kartáček vůbec nemusíte tlačit, protože čištění udělá prakticky za Vás. Čištění je proto šetrné k zubům, ale i k dásním.

Jak si mám takový kartáček vybrat?

Protože sonické kartáčky si získaly poměrně velkou popularitu mezi uživateli, tak je výrobci neustále vylepšují. Pokud Vám stačí základní funkce, tak vybírejte mezi základními modely s jedním čistícím režimem. Jestli ale máte například citlivé zuby, pak zvolte kartáček s režimem pro citlivé zuby, který zjemní vibrace a čištění tak bude ještě šetrnější. Jestli patříte mezi náročné uživatele, kteří mají rádi nějakou tu funkci navíc, tak pak je potřebné vybírat mezi vyššími či prémiovými řadami, kterými jsou u značky Philips Sonicare řady FlexCare Platinum či DiamondClean. Philips Sonicare má zatím nejširší nabídku sonických kartáčků, proto si u této značky vybere každý uživatel.

Co dodat?

Jistota čistých zubů bez poškození skloviny, citlivosti zubů a odhalených zubních krčků, to je sen každého. Pokud toto patří i mezi Vaše sny, pak sáhněte po sonickém zubním kartáčku, který svojí technologií spolehlivě simuluje správnou techniku čištění zubů. A podle Vašich preferencí si v široké nabídce kartáčků vybere každý.

Zdroj: Nazuby.cz


 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip