Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Menopauza vás nerozhází. Naučte se řídit emoce a tělo!

Menopauza vás nerozhází. Naučte se řídit emoce a tělo!

28.10.2017 - redakce Babinet.cz

Menopauza představuje konec reprodukční fáze v životě ženy. Odborně je definována jako dvanáct měsíců bez menstruačního krvácení. Dochází k poklesu ženských pohlavních hormonů, které stojí za nepříjemnými symptomy a narušením tělesné i duševní pohody. Uvědomte si ale, že za svoje pocity a emoce nesete plnou zodpovědnost sama. Pojďte se naučit řídit své emoce a tělo!

Menopauza je přirozeným obdobím v životě ženy a netřeba se jí bát. „Nepřemýšlela bych o tom, zda ji lze oddálit – přeci jen to je zásah do přirozeného vývoje ženského organismu,“ vysvětluje Jana Černotová, terapeutka a lektorka hormonální jógové terapie a pokračuje: „Zajímala bych se, jak zkrotit její nepříjemné symptomy. Návaly horka, noční pocení, výkyvy nálad, podrážděnost, pokles libida, ztráta paměti, metabolické obtíže či ztráta výkonnosti. To je to, co nás obtěžuje a znepříjemňuje život.“

Jak upravit jídelníček?

Vynechejte ze svého jídelníčku alkohol, kofein, cukr, kořeněná jídla, horké polévky a nápoje, které mohou vyvolávat návaly horka, zhoršit schopnost udržet moč, prohloubit výkyvy v náladách a způsobit okyselení krve což vede k uvolňování vápníku z kostí. Omezte také maso a mléčné výrobky (kromě zakysaných), neboť podporují návaly horka a mohou přispívat ke ztrátě vápníku z kostní hmoty. Omezení se týká také soli, neboť zvyšuje vylučování vápníku moči a zvyšuje krevní tlak.

Zařaďte do svého jídelníčku:

-          Potraviny s obsahem fytoestrogenů (sójové boby, sójová mouka, tofu, brambory, celozrnné obiloviny, zelené fazolky, jablka, mrkev, třešně, česnek, datle, lněná semínka, koření anýz a fenykl). Zajistěte přísun enzymů (klíčky, výhonky, zelené potraviny a superpotraviny).

-          Trvalejší úlevu než syntetické hormony, přináší pokrmy z červené řepy.

-          Potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny mají význam pro tvorbu hormonů, zdravou kůži a nervy (mořské ryby: tuňák, losos, makrela, sardinky, a rostlinné oleje lisované za studena).

-          Potraviny s obsahem bóru zvyšují hladinu estrogenu (jablka, ořechy, hrušky, hrozny, broskve, mandle, med, hrách, čočka).

-          Potraviny s vysokým obsahem selenu snižují návaly horka, podporují sekreci štítné žlázy a estrogenu (mořské ryby, celozrnné obiloviny, sója, fazole, vejce).

-          Potraviny s obsahem vitamínu C a bioflavonoidů působí proti návalům horka (citrusové plody).

-          Denně vypijte 2 litry kvalitní vody za účelem prevence vysychání kůže a sliznic.

S jógou začněte klidně i daleko po čtyřicítce

Jóga je totiž neocenitelným nástrojem k zachování či nalezení harmonie v životě. Působí detoxikačně a regeneračně, pozitivně ovlivňuje metabolismus a má celkově omlazující účinky. Účinným druhem jógy, jak si ulevit od příznaků menopauzy, je Hormonální jógová terapie (HJT). „Neoddělitelné propojení jógového cvičení s dechem představuje posílení vitality, životní energie a imunity organismu. Stačí 30 minut 3krát týdně, abyste harmonizovaly hormony, zvýšily hladinu estrogenu, ulevily si a zajistily pohodový přechod,“ říká Jana Černotová. A že jste hormonální jógu nikdy necvičily? Ani to není podle lektorky překážkou, neboť jak říkají mudrcové, existují dva dny v roce, kdy nemůžeme dělat nic. Jeden se jmenuje včera, druhý zítra. Takže její odpověď: „Začněte teď!“

Kdo by nechtěl lepší sex či pleť?

Snížení chuti na sex je v menopauze častý jev. Zájem se ztrácí dílem nízké hladiny estrogenu a dílem jako důsledkem nepříjemných symptomů, včetně suchosti poševní sliznice.  To vše vede k psychické nepohodě, a pak je pro ženu obtížnější uvolnit se a plně prožívat sexuální oblast. Bohužel, tento stav pak narušuje naše vztahy, partnerské soužití a je rozumné se těmto otázkám nevyhýbat, ale komunikovat o nich. „V sestavě hormonální jógy máme konkrétně i cvik na zvýšení libida a řadou doplňkových dechových a antistresových technik pečujeme o psychickou pohodu. Cvičením můžete prokazatelně zvýšit hladinu estrogenu, čímž přispějete ke zvýšení chuti na sex a současně podporujete emoční rovnováhu,“ říká terapeutka. Estrogen stojí také i za hustotou a pevností vlasů, nehtů i dásní. Shrnete-li to, máte dostatek důvodů, proč cvičit hormonální jógu v období menopauzy, respektive již před jejím nástupem.

 

 

Vaše názory

Vaše názory

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip