Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  MUDr. Radek Mounajjed: Zuby jsou terčem prvního hodnocení našeho okolí

MUDr. Radek Mounajjed: Zuby jsou terčem prvního hodnocení našeho okolí

26.10.2017 - redakce Babinet.cz

Jak důležitý je pro člověka vlastně chrup?

Důležitější, než si mnoho lidí myslí. Kromě primární funkce kousání a rozmělňování stravy hraje důležitou roli také v tom, jak artikulujeme i jak vypadáme a působíme na své okolí. Úsměv je zásadním prvkem lidské komunikace, a pokud se za ten svůj stydíte kvůli špatným nebo chybějícím zubům, může to mít vliv na vaše sebevědomí i spokojenost sama se sebou. Zuby mají z historického hlediska vliv na vnímání ženské i mužské atraktivity a máme to v sobě zakódováno dodnes. V neposlední řadě ovlivňují i způsob, jakým mluvíme – hezkým případem jsou malé děti při ztrátě mléčných zubů. Když o ně přijdou, najednou se výrazně změní jejich řeč, a to samé platí i pro dospělé. Těm ovšem nové nenarostou.

Jak tedy zajistit, aby nám chrup dlouho vydržel zdravý?

Základem je samozřejmě správná ústní hygiena, čištění a pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře. Nedávno se ukázalo, že pravidelně ke stomatologovi nechodí dva z pěti Čechů, i když na tuto péči mají nárok. Lidé mají často pocit, že když je nic nebolí, je návštěva zubního lékaře ztrátou času. Ale právě včasná prevence může odhalit například skrytý kaz dřív, než je pozdě. Některé z těchto kazů zubní lékař vidí zvětšovací technikou nebo je odhalí pomoci rentgenu, zatímco laik nemá šanci jejich existenci zaznamenat. Rentgen je nedílnou součástí dobré prevence i péče.

Existuje univerzální recept, jak si správně vyčistit zuby?

Princip spočívá v tom, že čistit musíme pomalu, pečlivě a za použití měkkého kartáčku. Také nesmíme zapomenout na vyčištění mezizubních prostorů pomocí mezizubních kartáčků a dentálních nití. Naučit se dobře čistit zuby je jako naučit se dobře jezdit autem. Potřebujete instruktora a tím je dentální hygienistka nebo zubní lékař. Délka čištění nic neznamená. Pravda je, že kde nebudou bakterie, nebude ani kaz.

Aby nám chrup vydržel celý život zdravý, je nutné pravidelné čištění a správná zubní hygiena. Každý chrup je unikátní a má svá specifika, a i kdybychom si jej čistili třeba desetkrát denně, není to záruka toho, že nás nepotká zubní kaz nebo zánět dásně. Při pravidelném čištění za použití mezizubních kartáčků nebo dentálních nití a dodržování prevence může být ukazatelem čistoty chrupu jeho přejetí jazykem. Individuální potřeby jednotlivého člověka je dobré řešit se svým stomatologem.

Proč se nám chrup vlastně kazí?

Kazy jsou způsobovány bakteriemi, které mění cukr obsažený v jídle na kyseliny. Tyto kyseliny narušují zubní sklovinu, chránící zdraví chrupu. Pod ní je dentin neboli zubovina a ta je málo odolná. Sklovina je jako přilba na kolo nebo motorku, které chrání naši hlavu. Nejhorší jsou proto z tohoto pohledu sladké bonbony a lízátka s dlouhým působením nebo celodenní ucucávání sladkého nápoje. Ještě horší jsou sladko-kyselé potraviny, jako například kola.

Jaké jsou možnosti, když dojde na nejhorší a o zuby přijdeme – ať už kvůli kazům, nebo třeba při úrazu?

Zuby se dají nahradit snímatelnou protézou nebo klasickým můstkem, kdy na dva nebo více zubů připevníme chybějící zub. Ovšem v posledních 15 letech jsou implantáty volbou číslo 1. Zubní implantáty prodělaly obrovský vývoj a jejich dennodenní použití je nedílnou součásti moderní stomatologie. Zubním implantátům věřím a mám je moc rád. Dá se na ně opravdu spolehnout. Zubní implantát je taková titanová hmoždinka, která je upevněna v čelisti a zub je do ní vešroubován.

---------------------------

MUDr. Radek Mounajjed DDS, Ph.D, FAP

Vedoucí lékař a odborný garant DCM KLINIKY a specialista v oboru protetiky, jeden z předních specialistů na protetickou implantologii v ČR a certifikovaný soudní znalec. Jako první český stomatolog přednášel na Harvardově univerzitě a Mayo klinice v USA.

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip