Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Bajkeři

Filmová recenze: Bajkeři

22.10.2017 - redakce Babinet.cz

Léto je tady! Šlápněte do pedálů a vyražte ven! Tímto sloganem se dá stručně definovat nový film režiséra Martina Koppa a scénáristy Petra Kolečka Bajkeři. Anglicky hovořící čtenáři okamžitě pochopí, že se jedná o český přepis anglického výrazu pro cyklisty. Jak tomu porozumí ti ostatní, ví jen Bůh. Předpokládám, že český název Cyklisti by dostatečně nenaznačil, na jaké vlně se nyní nacházíme a jakými tématy se Bajkeři zabývají.

Nevlastní bratři Jáchym (Jan Komínek) a David (Adam Mišík) tráví většinu svého volného času na sociálních sítích. Ostatně kde jinde, když tam všemu rozumí a hlavně jsou v bezpečí domova, nebo snad sociální sítě? Stejně tak jejich kamarád Saša, který si navíc virtuálně změnil svoji sexuální orientaci, aby jak říká - uživil rodinu. Rozuměj, rodiče v neproduktivním věku něco stojí. V jejich rolích se blýskly Dana Batulková a Václav Postránecký.

Tito tři "bratři v triku" jsou vlivem svých rodičů (Tomáš Matonoha, Vanda Hybnerová) donuceni vyrazit na dvousetkilometrový cyklistický výlet s nevlastní skoromatkou Jáchyma a Davida Terezou. Ji výtečně ztvárnila Hana Vágnerová. Myslím, že většina divaček se v ní uvidí.

Letní komedie vás opravdu nenechá chladnými jako podzimní počasí za okny vašeho domova. Kluci v pubertálním věku jsou doslova vrženi do reality všedního dne, kterou na sociálních sítích nikdy nepoznali. Holky? Mám sedmnáct přítelkyň. A jaké jsou? V životě jsem je neviděl. Wifi? Není. NENÍ??? Vybil se mi mobil!!! Vyplácal jsem si všechna data!!! NEEXISTUJUUUUUUUU!!! Hlášky tohoto typu rozesmějí každého diváka, kterému ještě zůstal alespoň kousek zdravého rozumu. Současná společnost mlaďoušů je nebezpečně válcovaná fikcí virtuálních světů. Jejich kreativita se roztéká jako rozlité mléko, které již nelze zachytit a vrátit zpět do džbánu. Jejich komunikace stojí za starou belu, natož jejich zručnost a pohybový systém. V jedné ruce mobil, z kapsy kouká nabíječka, vytřeštěné oči zírají na něco fiktivního, ústa se šklebí a celý člověk působí tak nějak divně. Stejně jako ty postavičky, se kterými má online vztahy, či které zrovna likviduje či obdivuje v rámci počítačové hry.

Dvousetkilometrový výlet s půvabnou maceškou Terezou, náhodně potkaným holčičím rychlobruslařským týmem na letním soustředění v čele s ješitným a trapným trenérem Záhorským (Pavel Nečas) obrátí virtuální život mladíků doslova vzhůru nohama.

Většina hlavních rolí představuje ten který archetyp současné doby. Co bylo dříve nenormální, neřkuli trestné, je nyní považováno za standart či cool. Vanda Hybnerová nám ukáže, jak se chovají psychoterapeutické matky. Tomáš Matonoha naopak jednu z jejích "obětí", která se rozhodla utéct k dívce s čepečkem, drdůlkem a poštovní brašnou. Michal Suchánek je typem mužem pod psychoterapeutickým pantoflem, kterému v životě zbývá už jenom více než kapka alkoholu, aby se začal konečně chovat bez zábran. Pavel Nečas v roli trenéra hází jeden trapnější joke, jak říká, za druhým, aby utekl před staromládeneckým životem a přitáhnul si zralou křepeličku k občerstvení svých jinak celkem nudných dní starého mládence. A tak dále... Více vám Bajkeři ukáží sami a věřím, že spousta archetypů vám bude někoho připomínat.

Vřele vám nový snímek režiséra Martina Koppa a scénáristy Petra Kolečka doporučuji. Je to fakt hlína, jak se říká a za  hodinu a půl, kterou strávíte v sedačce vašeho oblíbeného kina, se hodně nasmějete.

ČR 2017

Žánr: komedie

Režie: Martin Kopp

Scénář: Petr Kolečko

Hrají: Hana Vagnerová, Adam Mišík, Jan Komínek, Celeste Buckingham, Tomáš Matonoha, Michal Suchánek, Vanda Hybnerová, Václav Postránecký, Pavel Nečas, Dana Batulková, Vojtěch Machuta, Štěpánka Fingerhutová, Julie Šurková, Esther Lubadika

V kinech od: 19. 10. 2017

Zdroj foto: https://www.falcon.cz/

Trailer: https://www.falcon.cz/film/bikeri#prettyPhoto

Podívejte se na zkažené a nepoužité záběry:

https://youtu.be/EnBnxvxydBc

Napsala: Hana kasalová

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip