Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Sněhulák

Filmová recenze: Sněhulák

14.10.2017 - redakce Babinet.cz

Každý má svoji třináctou komnatu. Každý skrývá něco, co druzí nemají vědět. Každý ve svém batohu táhne kameny svého osudu a záleží jenom na něm samém, jak se s jejich tíhou vyrovná. Tyto věty mě napadají v okamžiku, kdy začínám psát recenzi k novému filmu pana režiséra Tomase Alfredsona Sněhulák (The Snowman). Zřejmě mnohým z vás zní název filmu povědomě. A není divu! Inspirací mu byla kniha jednoho z nejprodávanějších současných autorů kriminálních příběhů Jo Nesba.

Padá první sníh. Vločka za vločkou. Vše je krásně bílé a vyvolává romantický dojem. Až do chvíle, kdy první sníh zabíjí. Nekompromisně usmrcuje a zbarvuje se čerstvou krví.

Hlavním hrdinou je Harry Hole (Michael Fassbender), dost svérázný vyšetřovatel kriminálních případů v norské metropoli Oslu. Harry je sice výborný detektiv, nicméně jeho nejlepší kamarádkou je láhev alkoholu spolu s cigaretou, snoubící se s nezodpovědností a mnohými prohřešky. Nejenom jeho přítelkyně Rachel (Charlotte Gainsbourg), ale i jeho nadřízení mívají velmi často Harryho doslova plné zuby. Rachel je čerstvě odejita, Harry se opět někde válí s lahvinkou tvrdého moku a v jedné norské čtvrti je dost záhadným způsobem zavražděna mladá žena. Ironií je, že právě tento případ vrátí Harryho do reality pracovního dne.

Rozjíždí se podivná série brutálních vražd mladých žen, volně navazujících na případy z minulosti. Jediným vodítkem, které je vždy nalezeno na místě činu, je sněhulák. Jeho "oči" jenom zírají.

Jde o zcela běžný příběh, ať už vám to nyní přijde více či méně zvláštní. Nezahojené dětské křivdy, bolístky z let, kdy jsme byli ještě malí a motali se okolo máminy sukně, či okolo někoho jiného, kdo nám věnoval svůj čas, se zcela ještě nezahojily. Bolest se naopak ještě prohloubila a zasáhla více, než je zdrávo. Z malého človíčka je najednou dospělý člověk, který sice navenek působí zcela normálně, ale jeho nitro krvácí a on neví co s tím. Jediné, co ho napadá, je pomsta.

Michael Fassbender po boku s Rebeccou Ferguson, která mu pomáhá v pátrání, jsou v jednom kole. Vrah si s nimi pohrává jako kočka s myší. Nicméně jednou i jemu sklapne, jak se lidově říká.

I když hlavní hrdina Harry Hole je stereotyp oblíbeného detektivního rebela - alkoholika, který když procitne z alkoholového oparu, tak vypátrá i jehlu v kupce sena, Sněhulák mě doslova přikoval k sedačce mého oblíbeného kina.  A nejen strhujícím dějem, ale i hereckými výkony.

A přesto, že vznikal ve studiu Universal, mohu potvrdit slova Michaela Fassbendra, že "Skandinávie je z filmu cítit na každém kroku...."

Pokud máte chuť zaplout do hlubin detektivního příběhu, zcela se vzdálit od svého vlastního života a navíc se propojit s krásou a tajuplností severoevropských zemí, Sněhulák je pro vás tím pravým filmem. Přeji vám silný divácký zážitek.

USA, 2017

Žánr: thriller

Režie: Tomas Alfredson

Předloha: Jo Nesbø

Hrají: Michael Fassbender, Rebecca Ferguson, J. K. Simmons, Charlotte Gainsbourg, Val Kilmer

Přístupnost: mládeži do 15 let nepřístupný

V kinech od:12. 10. 2017

Trailer:  http://www.cinemart.cz/filmy/snehulak/

Zdroj foto: http://www.cinemart.cz

Napsala: Hana Kasalová

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip