Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Jak na správný výběr kancelářské židle? Zvažte typ zaměstnání i dobu strávenou v kanceláři

Jak na správný výběr kancelářské židle? Zvažte typ zaměstnání i dobu strávenou v kanceláři

20.9.2017 - redakce Babinet.cz

V dnešní době to známe zřejmě všichni, kteří pracujeme v kanceláři a máme běžné sedavé zaměstnání. Celý den strávíme u svého počítače a na konci dne se cítíme takzvaně přejetí, bolí nás záda, za krkem, někdy dokonce i hlava. Napadají nás zřejmě všechny důvody, které stojí za našimi problémy, ale jeden zásadní, který je častou příčinou těchto stavů, by nás většinou ani nenapadl. Jsou jím naše pracovní návyky, styl sezení u pracovního stolu a v neposlední řadě i samotná kancelářská židle a její vhodnost právě pro naše zaměstnání, dobu sezení v ní a čas, který za svým pracovním stolem musíme denně trávit. Byť se to na první pohled nemusí zdát, kancelářská židle může zásadně ovlivnit naše zdraví i kondici a měla by být proto volena vždy ke konkrétní pracovní pozici i typu zaměstnaní. Připomeňme si proto zásadní paramenty a rady, na které při výběru a koupi kancelářské židle nezapomínat.

Doba, kdy v kancelářích byly klasické unifikované židle, bez ohledu na to, zda zaměstnanec trávil v práci jen 4 hodiny denně nebo naopak 8 hodin a více, jsou už naštěstí pomalu pryč. Dnes už jsou v kancelářích židle, které disponují alespoň základními zdravotními prvky, jako jsou opěrky hlavy a rukou. Přesto však ani tento nezbytný základ při pravidelném dlouhodobém sezením v kancelářské židli nestačí a po čase se mohou u osob, které je využívají projevit zdravotní problémy způsobené právě dlouhodobým sezením.

Při výběru židle do kanceláře by se tedy rozhodně nemělo šetřit, protože i něco, co se může zdát na první pohled jako zbytečný luxus, může pozitivně ovlivnit naše zdraví. V dnešní době by správná kancelářská židle měla disponovat především vhodnou ergonomií kopírující naše tělo, ale i dalšími aspekty. Chybět by jí rozhodně neměla opěrka hlavy ani rukou a samozřejmostí by měla být pochopitelně nastavitelná výška židle nebo dojitá stabilní kolečka.

Ze zdravotního hlediska je pak nejlepší volit takový typ kancelářské židle, která disponuje integrovanou opěrkou hlavy v zádové opěrce, důležité je i silné polstrování sedáku a zádové části, která pozitivně působí na naši páteř. Židle by v ideálním případě měla být z prodyšného materiálu, v případě látky je možné volit i s jemnou perforací, aby mohla naše kůže při dlouhodobém kontaktu s materiálem dýchat a hlavně, aby ji materiál nijak nedráždil.

V rámci dlouhodobého sezení v kanceláři je pochopitelně nutná i pravidelná změna poloh. I s tím může pomoci vhodná kancelářská židle, která disponuje speciálním houpacím mechanismem pro uvolnění zad a celého těla, např. kancelářské křeslo Nürburg, nebo Hawaj Montreal.

Trendem jsou židle v racing stylu

Kancelářská židle však nemusí být jen nudnou součástí naší práce, ale může být dokonale stylová a skvěle padnoucí do designu naší pracovny nebo firemní kanceláře. Dle informací od předního českého internetového obchodu Hawaj.cz – www.hawaj.cz, zaměřujícího se i na prodej kancelářských židlí a křesel, je aktuálním trendem v této oblasti racing styl.

Židle, které zákazníky i zaměstnance jednoznačně baví, které připomínají sedačky v závodních automobilech, a přitom jsou dokonale praktické se silným akcentem právě na zdravotní aspekt a podporu dobré kondice našich zad, krční a bederní páteře i svalů v této oblasti. Vybírat lze navíc z celé řady designů i kombinací, jako je například černo-červená, černo-bílá, černo-želená, černo-modrá, s pruhy připomínající racing svět i třeba celobarevné.

www.hawaj.cz

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip