Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  AUDIO: Padesátka po padesátce. Chceme účastníkům dávat ještě více profesionálního servisu

AUDIO: Padesátka po padesátce. Chceme účastníkům dávat ještě více profesionálního servisu

14.9.2017 - redakce Babinet.cz

ČEZ Jizerská 50 má za sebou 50. ročník, který byl v mnoha ohledech unikátní. Pořadatelé však nechtějí v trendu zlepšující se kvality závodů stagnovat ani po padesátce, naopak chystají řadu novinek, které by běžcům měly sportovní zážitek ještě více zpříjemnit.

„Jizerská 50, to není jen svět profesionálních závodníků, pro které je Bedřichov další ze zastávek světové série, pro nás je to především svět nadšených hobíků, kteří si každoročně stoupají do stopy, aby zažili něco unikátního,“ má jasno David Douša z agentury RAUL!, která je marketingovým partnerem Jizerské 50. „A my jim ten unikátní zážitek chceme pravidelně přinášet,“ dodává.

I proto měl každý z běžců možnost objednat si novou knihu k Jizerské 50 s vlastní fotkou na přebalu, může navštívit výstavu s motivem Jizerské tady v Mánesu nebo si stáhnout novou píseň od kapely Tata Bojs na téma Jizerské 50 s názvem „Pěšáci bíle stopy.“

Řada novinek se navíc účastníků přímo dotkne. Například v rámci pátečního programu 51. ČEZ Jizerské 50 se budou moci postavit po boku profesionálů v závodě Nyč sport sprintu. „Chceme dát šanci vyhrát každému. A i když nevyhrajete, budete mít možnost postavit se na start vedle skutečných světových hvězd,“ vysvětluje Douša.

Jednou z nich bude Lukáš Bauer, ten se se svým týmem připravuje na hlavní padesátikilometrový závod. „V minulosti mi vítězství na Jizerce těsně uniklo. Uvidíme, s jakou formou přijedu tentokrát,“ připomíná své nejlepší umístění na Jizerské 50 z roku 2013, kdy skončil druhý.

Pokud se nebude radovat Bauer samotný, je velká pravděpodobnost, že jeho tým přesto bude mít důvod k oslavám. Před sezonou do jeho služeb totiž přestoupila česká elitní běžkyně na lyžích Kateřina Smutná. „Letos dokázala vyhrát a my všichni věříme, že to v roce 2018 zopakuje,“ má jasno Bauer.

AUDIO: Jak se připravuje český tým a samotný Lukáš Bauer, to řekl Šárce Málkové.

Pokud u toho chcete být, je potřeba se registrovat dříve, než bude kapacita závodů vyprodaná. Již nyní je pryč 1 500 registrací. Pořadatelé očekávají velký zájem přihlášek do konce září, kdy končí zlevněné startovné. „Pokud chtějí běžci ušetřit za registraci, nyní mají možnost, ještě necelé tři týdny bude na všechny závody za nižší cenu,“ upozorňuje Douša.

Registrace na 51. ročník ČEZ Jizerské 50 probíhají na webu jiz50.cz.

Legendární závod v běhu na lyžích napsal za svou padesátiletou historii už tisíce příběhů sportovců všech úrovní, od naprostých začátečníků až po profesionály z celého světa. Teď píše další příběh, ojedinělý, jiný než všechny ostatní - umělecký. Je o zrodu kolekce obrazů, grafik, soch, kreseb a fotografií, kterou připravilo na téma Jizerská 50 tucet uznávaných autorů.

Rittstein, Cihlář, Špaňhel, Vávra, Kohout, Franta, Tesaro, Anderlová, Komárek, Vones, Flejšar, Wagenknecht. Teď je  spojilo jedno téma - Jizerská 50. Téma, které ztvárnil každý svým jedinečným uměleckým pohledem v rámci své disciplíny.

Součástí této kolekce, kterou můžete zhlédnout v Galerii Mánes do 17. září, jsou mimo jiné i díla Davida Vávry, který se sám na start v Jizerských horách několikrát postavil.

K výjimečnosti některých děl dopomohl i fakt, že se závodu jejich autoři zúčastnili. „Na okamžik jsem se vžila do role závodníka, který pohlcen hejnem „letí“ v proudu, hnán silou vůle, aby dosáhl vzdáleného horizontu vysněného cíle. Vyrobila jsem si několik šablon běžkařů z papíru a jejich obrys zmnožovala a posouvala do různých formací a skupin. Vznikla tak série obrazů, ve kterých jsou závodníci jednotkou, číslem, v oceánu celku,“ popisuje svou tvorbu účastnice 50. ročníku Jizerské 50 Alena Anderlová.

Jizerskou padesátku absolvovalo za to půlstoletí téměř 200 000 závodníků! Každý má z nich s Jizerskou padesátkou spojeny své vlastní vzpomínky.

Skupina Tata Bojs nazpívala novou verzi slavných Pěšáků. Píseň, která získala před deseti lety cenu Anděl za skladbu roku, má zcela nové, a pro mnoho fanoušků možná překvapivé téma. Věnuje se totiž našemu nejslavnějšímu a největšímu závodu na běžkách, Jizerské 50.

„Jizerku máme rádi, před několika lety jsme v Liberci v rámci závodního víkendu hráli koncert a pamatuju si, že měl skvělou atmosféru. Ten nápad dát Pěšákům nový, zimní kabát se nám líbil a těšíme se, až novou verzi písně zahrajeme živě. Je to dokonce už třetí videoklip, který jsme k téhle písničce od jejího vydání v roce 2007 udělali.“ vysvětluje Milan Cais, frontman kapely.

V aktuálním videoklipu střídá záběry ze samotných závodů běžkařská „exhibice“ chlapců z kapely. „Komické prvky Mardoši a Vládíka, kterým sekunduje snaživý trenér Dušan, jsou podle mě vtipnou kostrou klipu. Smáli jsme se hodně už na place. A myslím, že klipu sluší i retro duch sedmdesátých let, ve kterých jsme všichni vyrůstali," doplňuje Milan Cais.

V klipu si zahrál i jeden z nestorů bílé stopy, Ladislav Míka, který nechyběl ani na jednom z ročníků Jizerské 50. V roli komentátora se ocitl redaktor České televize, Pavel Čapek, který již několik let závody z Bedřichova skutečně moderuje.

AUDIO: Na výstavu v Mánesu Vás zve Marek Tesař z agentury RAUL! A o klipu mluví Mardoš a Milan Cais z kapely Tata Bojs.

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip