Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  České filmy se popáté představí v Austrálii

České filmy se popáté představí v Austrálii

13.9.2017 - redakce Babinet.cz

V Austrálii se bude konat již pátý ročník Českého a slovenského filmového festivalu .

Festival proběhne od 13. do 23. září v Melbourne. O měsíc později se přidají města Canbera ( 11. – 14. 10.), Perth (18. –  22. 10.) a Sydney (27. – 28. 10.).  Festival přinese výběr z novějších  i archivních českých a slovenských snímků. V Melbourne začne přehlídka výběrem filmů Juraje Herze, hlavním hostem festivalů v Perthu a Sydney bude režisér Jiří Strach., který osobně uvede projekce svých filmů. V Perthu se navíc k Andělu Páně 2 přidaly i projekce jeho dvou televizních filmů Osmy a Santiniho jazy.

Cílem akce je představit to nejzajímavější ze současné české a slovenské filmové produkce a v retrospektivách připomenout filmy, které patří do zlatého fondu československé kinematografie. Czech Film Center s festivalem i letos spolupracuje jak produkčně, tak i při výběru české části programu. Celkem budou australskému publiku představeny zhruba dvě desítky celovečerních a desítka krátkých filmů, z toho více než polovina českých nebo natočených v česko-slovenské koprodukci.

Český a slovenský filmový festival v australských městech je unikátní příležitost, jak zviditelnit český film v širším kontextu. Zaoceánské snažení má smysl,“ říká Martina Vacková, zástupkyně festivalu v Česku a zároveň ředitelka recipročního Aussie a Kiwi Film Festu v ČR. Z menší akce v Melbourne se za čtyři roky stal vyhledávaný festival ve čtyřech hlavních australských městech. Není přehlídka pro pár českých starousedlíků, ale prominentní akce i pro Australany, kteří se na festival vracejí.

Současnou českou a koprodukční kinematografii budou na přehlídce reprezentovat například filmy Masaryk (režie Julius Ševčík), Já, Olga Hepnarová (režie Tomáš Weinreb a Petr Kazda), Anděl Páně 2 (režie Jiří Strach), Špína (režie Tereza Nvotová), Rudý kapitán (režie Michal Kollár), Učitelka (režie Jan Hřebejk) nebo Pátá loď režisérky Ivety Grófové. Uveden bude také  Anthropoid (režie Sean Ellis) a dokumenty FC Roma (režie Rozálie Kohoutová a Tomáš Bojar) a koprodukční Koudelka fotografuje svatou zemi (režie Gilad Baram).

Z klasiky československé kinematografie se festival letos rozhodl představit výběr z tvorby režiséra Juraje Herze; kromě Spalovače mrtvol uvede filmy Morgiana, Panna a netvor a Petrolejové lampy. Dále budou k vidění Staré pověsti české (1952) Jiřího Trnky či Oscarový Obchod na korze (1965) Jána Kádára a Elmara Klose. Hostem přehlídek v Perthu a Sydney bude režisér Jiří Strach, který osobně uvede projekce svých filmů.

Více o festivalech:

Melbourne: http://casffa.com.au/

Canberra: http://casffa.com.au/events/film/?city=canberra

Perth: http://www.czechslovakwa.org/filmovy-festival/

Sydney: https://www.iksimafilms.com.au/

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip