Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Přísnější podmínky a zvyšující se úroky: Čeho se ve světě hypoték můžeme dočkat?

Přísnější podmínky a zvyšující se úroky: Čeho se ve světě hypoték můžeme dočkat?

10.8.2017 - redakce Babinet.cz

V posledních měsících stoupl počet žádostí o hypotéku. Lidé mají obavy, že kontroly žadatelů ze strany České národní banky (ČNB) ještě zpřísní, a tak neotálejí a rychle jednají. Jen za květen 2017 poskytly banky úvěry za 21,16 miliard korun. Což je nejvíce od počátku roku, tvrdí odborníci z Fincentra Hypoindex. Co je na tom všem pravda? Budou hypoteční úvěry opravdu téměř nedostupné, nebo se šíří zbytečná panika?

Kontroly ze strany České národní banky

Je pravda, že ČNB v poslední době zavedla několik regulací týkajících se hypotečních úvěrů. Například už neplatí 100% hypotéka. To znamená, že si klienti musí obstarat minimálně 10 % financí z vlastních zdrojů. Tím to však nekončí.  Úvěry do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti mohou banky poskytnout jen určitému počtu klientů. A v budoucnosti by se tyto hodnoty měly ještě snižovat.

Přísnějším se také stalo prověřování bonity žadatelů o úvěr. Poskytovatelé úvěrů nyní musí dostatečně ověřit nejen výši příjmů a výdajů, ale také informace o tom, jak dotyčný splácel, nebo splácí své dosavadní závazky. Pokud tuto kontrolu neučiní, může se klient do tří let od uzavření smlouvy dožadovat její neplatnosti. V překladu to znamená, že když si půjčující žadatele předem neprověří, je smlouva neplatná. Tato regulace se týká i americké hypotéky a překlenovacího úvěru ze stavebního spoření.

Obavy ze zvyšujících se úroků

Krom přísnějších kontrol dochází v České republice k vzestupné tendenci úroků, které pomalu stoupají už od prosince 2016. Co, nebo kdo za to může? Výrazný podíl na tom má především novela zákona o spotřebitelském úvěru, což je celkem ironie. Díky této novele totiž získali spotřebitelé více práv i možnost snadnějšího předčasného splácení hypotečních úvěrů.  Banky se však začínají strachovat, že postupně přijdou o klienty, a proto začaly zvyšovat úrokové sazby. Je tedy pravděpodobné, že ten, kdo neustále odkládá hypotéku na později, může počítat s tím, že si v budoucnu dost možná připlatí. A to mnohonásobně.

Neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil

Všechna omezení a regulace můžou začít platit, pokud nový zákon projde sněmovnou. Pro banky by to znamenalo krom dodržování všech předchozích bodů i dodržování maximálních limitů, které ČNB stanoví. V případě porušení se banka nevyhne vysoké pokutě. Zatím se však všechno pohybuje jen v teoretické rovině a není třeba předčasných obav. Vše nasvědčuje tomu, že poslanci se k návrhu zákona v nejbližší době vůbec nedostanou a do voleb by tak neměl být zákon schválen.

Jak na nejvýhodnější hypotéku

Konečně jste se rozhodli, že do toho tedy půjdete, ale nevíte, jak najít tu nejlepší hypotéku? Jde to snadno a lehce. A to díky kalkulačce hypoték, které vám pomůže porovnat nabídky hypoték. Stačí jen zadat přibližnou pořizovací cenu nemovitosti, výši úvěru, délku fixace a dobu, po kterou chcete splácet, a následně vám vyjede seznam aktuálně dostupných produktů na trhu.

 

 

 

 

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip