Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Mobilní telefon možnou příčinou depresí?

Mobilní telefon možnou příčinou depresí?

4.8.2017 - redakce Babinet.cz

Odhaduje se, že průměrný uživatel mobilního telefonu kontroluje zařízení 150krát denně a téměř třetina uživatelů chytrých telefonů přiznává, že jsou závislí na svých zařízeních. Každý ví, že jde o docela nezdravý zvyk a nový výzkum také naznačuje, že by to mohlo být dokonce znamením deprese.

Podle nového výzkumu na Baylorské univerzitě se lidé, kteří neustále kontrolují své telefony, snaží zlepšit svou negativní náladu.

Studie, publikovaná v červnu v časopise Personality and Individual Differences a nedávno oživená Daily Mail, zkoumá vztah mezi závislostí na telefonu a osobností a zjišťuje, že nadměrné užívání může jít ruku v ruce s emoční nestabilitou.

Výzkumníci požádali 346 vysokoškolských studentů, aby dokončili online průzkum zaměřený na měření chytrých telefonů, osobnostní znaky svědomitost, neuroticismus, otevřenost, spokojenost a extraverse, materialismus a potřeba vzrušení.

Data ukázala, že ti, kteří používají své smartphony častěji, jsou náchylnější k náladám, materialismu a temperamentnímu chování a jsou méně schopní zaměřit svou pozornost na daný úkol. Není překvapením, že lidé s impulzivními osobnostmi byli také náchylnější k návykovému využívání smartphonů.

Zajímavým zjiětením bylo, že introverti netrpí závislostí na smartphonu.

"Podobně jako u různých závislostí na látkách může být závislost na mobilním telefonu pokusem o nápravu nálad," napsali autoři studie. "Neustálé kontroly e-mailů, posílání textů, tweeting a surfování po internetu mohou působit jako dudlíky pro nestabilního jednotlivce, který se z jeho starostí obtěžuje a poskytuje úlevu, i když dočasně, z takových obav."

 

Zdroj: www.huffingtonpost.com

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip
  • Originální květiny a kytice Frutiko z čerstvého ovoce, čokolády a dortů představují skvělý dárek s objednáním online a doručením po celé ČR!
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Trápí vás inkontinence při sexu? Začněte to ihned řešit!

  • Značkové parfémy a kosmetika, 5 prodejen v ČR, skladem přes 375 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Masáž prostaty jako prevence proti rakovině i příjemný zážitek!