Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Kvalitní přikrývky a polštáře: Víme, jak se v nich vyznat

Kvalitní přikrývky a polštáře: Víme, jak se v nich vyznat

25.7.2017 - redakce Babinet.cz

Po náročném dni se každý z nás těší na odpočinek ve své pohodlné posteli. Kvalita spánku je závislá na mnoha okolnostech. Jedním z důležitých faktorů je také správná volba polštářů a přikrývek.

Při výběru nových přikrývek a polštářů se soustředíme na mnoho aspektů. Přemýšlíme hlavně nad materiálem, ale také nad tím, jak teplou přikrývku potřebujeme v závislosti na ročních obdobích a teplotě v ložnici, zda má být lehká nebo těžká, nadýchaná či tenká, zda chceme jednu velkou přikrývku pro sebe a pro partnera, nebo pro každého zvlášť… V poslední době stoupá poptávka také po hypoalergenních přikrývkách.

Nabídka polštářů a přikrývek je široká, v poslední době na oblibě získává umělé duté vlákno.

Nejžádanějšími materiály na českém trhu jsou přikrývky z peří, vlny nebo moderního mikrovlákna. Například přikrývky z ovčí vlny – jsou vhodné pro milovníky přírodních materiálů, mají velmi dobré termoregulační schopnosti, udržují tzv. suché teplo, ale v tomto materiálu se dobře daří roztočům, proto nejsou vhodné pro roztočové alergiky. Klasické péřové přikrývky jsou na tom vlastnostmi podobně jako vlněné, jsou však lehčí, poddajnější a nadýchanější.

TIP PRO VÁS: široká nabídka přikrývek a polštářů tradiční české výroby

Přikrývky z dutého vlákna dobře snesou časté praní a jsou proto vhodné pro alergiky.

Přikrývky z dutého vlákna jsou dobrým izolátorem, protože struktura vlákna umožňuje zadržet množství vzduchu, který nás v průběhu spánku zahřívá. I duté vlákno může být různě zpracováno, některé náplně jsou pružnější, některé jsou tak jemné, že připomínají prachové peří. I tato skutečnost má vliv na výslednou hřejivost a poddajnost přikrývky. Podceňovat bychom neměli prošití – ideální je pravidelné prošití v celé ploše, které udrží náplň rovnoměrně. Duté vlákno má oproti peří či vlně výhodu v tom, že snese častější a intenzivnější praní. Přikrývky jsou právě díky této možnosti vhodnější pro alergiky.

Polštáře se snímatelným potahem a možností regulace náplně jsou dobrou investicí.

Stejně jako u přikrývek, i polštáře z dutého vlákna mohou být různě zpracovány. U polštářů je dle individuálních potřeb rozhodující, zda jsou pevné a dobře drží pod hlavou, nebo poddajné a měkké – každému vyhovují jiné vlastnosti. Je proto dobré si před koupí polštář tzv. „osahat“. Výhodné jsou polštáře s možností regulace náplně (na zip) a snímatelným potahem. Při správné péči vydrží jako nové i několik let, slehlá či sepraná náplň se dá snadno dokoupit a vyměnit.

ČTĚTE TAKÉ: jak správně pečovat o ložní povlečení a bytový textil

Polštáře z viskoelastické pěny zaručují páteři optimální oporu po celou noc.

Oblíbené jsou také anatomické polštáře z tzv. viskoelastické paměťové pěny. Paměťová pěna dobře odpuzuje roztoče, navíc díky tvarové přizpůsobivosti materiálu po celou noc poskytuje skvělou oporu krční páteři. V nabídce výrobců těchto polštářů naleznete viskoelastickou pěnu jak v klasickém tvaru polštáře, tak v tzv. anatomickém tvaru s profilem pro lepší polohu páteře.

Jakým polštářům a přikrývkám dáváte přednost Vy?

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip