Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Užijte si léto bez nadměrně zadržované vody

Užijte si léto bez nadměrně zadržované vody

20.7.2017 - redakce Babinet.cz

V letních vedrech prahneme po pocitu lehkosti. Toho jen těžko docílíme s napjatou kůží a bříškem či kotníky, které jsou objemnější než obvykle. Tyto nemilé projevy mohou souviset s vodou nadměrně zadržovanou naším organismem. Co vyzkoušet, abyste do plavek i letních šatů mohly vklouznout s radostí z vlastního těla?

Není pochyb o tom, že bez vody to nejde. Ne nadarmo také tvoří průměrně 60 až 70 % váhy našeho těla. Jenže její nadměrné zadržování nám život spíše znepříjemňuje. Častěji se přitom týká žen, a to v souvislosti s ženskými hormony. Rizikových faktorů je však mnohem více a patří mezi ně nejen vysoké letní teploty, ale i životní styl spojený se stresem, nedostatkem pohybu a nevhodnými stravovacími návyky. Svou roli mohou hrát i některé léky. Normální hospodaření našeho těla s vodou přitom mohou podpořit některé užitečné návyky.

Pitný režim

Dodržovat pitný režim ve chvíli, kdy máte v těle vody vlastně nadbytek, se zdá zvláštní. Někdy v takové situaci ani nemáte chuť pít. Jenže nedostatečný příjem tekutin vede k tomu, že vaše tělo vodu ještě více zadržuje. Proto rozhodně pijte, jen změňte složení tekutin a zaměřte se hlavně na čistou vodu. „V době, kdy je močový měchýř nejvíce aktivní, tedy mezi 15. a 17. hodinou, můžete vyzkoušet také bylinné přípravky přispívající k odvodnění,“ říká Jana Ranušová, odbornice na přírodní léčbu. Vyzkoušet můžete například doplněk stravy Liftea Bylinky na odvodnění forte obsahující extrakt z jalovce, kopřivy, petržele a břízy.

Sodík pod kontrolou

Prvkem, který souvisí se zadržováním vody v tkáních mimo buňky, je sodík, jehož nejvýznamnějším zdrojem je chlorid sodný, tedy kuchyňská sůl. Při nadměrném zadržování vody je proto dobré sledovat obsah tohoto prvku v potravinách. Nejde přitom jen o ty, které jsou slanou chutí proslulé. Sůl je totiž velmi častým konzervantem, a tak může být vysoký obsah sodíku například ve sterilované zelenině, zatímco čerstvá zelenina má, pokud jde o obsah sodíku, často nízké hodnoty.  Důležité je ale zmínit, že sodík je pro naše tělo zároveň nepostradatelným prvkem, takže rozhodně není cílem ho ze stravy vynechat! Jen v tomto případě platí okřídlené „všeho s mírou“.

Léto v pohybu

Užitečným pomocníkem je také pravidelný pohyb, který mimo jiné podporuje látkovou výměnu a krevní oběh. V případě otoků nohou si po něm dopřejte pověstné „nohy nahoru“. Stačí i malé vyvýšení, kdy si nohy podložíte například menší srolovanou dekou.

Náš tip: vyzkoušejte bylinky

Vylučování vody z organismu mohou příznivě ovlivnit také některé bylinky. Patří k nim dobře známá kopřiva dvoudomá, která navíc napomáhá osvěžení těla, podporuje vitalitu a energii a posiluje imunitní systém. Normální funkci močových cest a vylučování podporuje i bříza bílá (též zvaná bělokorá) a petržel, která je známá také jako zdroj vitamínu C. Nezapomínejme ani na jalovec obecný, který podporuje činnost ledvin a trávení a působí jako antioxidant. Kombinaci extraktu z plodu jalovce, nati kopřivy dvoudomé, listů břízy bílé a nati petržele si můžete dopřát v doplňku stravy Liftea Bylinky na odvodnění forte, který sílu přírodních látek přináší v praktické formě tobolek. Přispívá k vylučování přebytečných tekutin z našeho těla, a navíc podporuje normální fungování močových cest a látkovou výměnu. Více informací o něm najdete na www.zdravi-liftea.cz.

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip