Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  4 tipy pro chladnou ložnici

4 tipy pro chladnou ložnici

17.7.2017 - redakce Babinet.cz

Jsou pro vás noci během léta utrpením? Probouzíte se vyčerpaní a s napětím sledujete předpověď počasí s toužebným očekáváním ochlazení? Přinášíme 4 tipy jak si během letních tropů proměnit ložnici v osvěžující oázu.

Závěs prosím

Jak snížit teplotu v místnosti, když za oknem je doslova výheň? Přeci zastiňovacími prostředky. Využít k tomu můžete jak závěsy v místnosti, tak i klasické žaluzie. Když se rozhodnete pro závěsy, vždy by to měl být materiál ve volbě světlejších odstínů. Tmavé barvy více pohlcují světlo a tak i teplo. Při výběru žaluzií raději sáhněte po materiálech, které světlo odráží a nezadržují příliš slunečního tepla. Například hliníkové žaluzie nahřáté po celodenním stínění výrazně uvolňují teplo do okolí v průběhu celé noci. Nejefektivnějším stínidlem jsou bezesporu venkovní stínidla, jaká znáte například v podobě rolet ze středomořských zemí, kde se hojně používají. Zabrání slunečním paprskům prostoupit sklem do místnosti a při celodenním zatemnění udrží v místnostech snesitelné teploty. Větrejte průvanem buď brzy ráno, kdy je vzduch svěží, nebo s večerem, kdy se vzduch opět ochlazuje. Nezapomeňte však nechat zhasnutá světla, aby světlo nepřilákalo létavý hmyz.

Hledejte matraci, co zatočí s potem

Během noci je člověk schopný vyprodukovat litr potu. Kvalitní matrace by si však s potem měla poradit a pot vsáknout a zajistit, aby se rychle vypařil. Většina matrací se již vyrábí z kombinace různých druhů pěn jako je tzv. PUR, studená nebo líná pěna, které napomohou správnému odvětrávání a odvodu potu. „Neméně důležitý a praktický je i snímatelný ochranný potah. Ten pomůže minimalizovat znečištění a prodloužit životnost matrace a budete tak uléhat do voňavé a čisté postele. Další nadstavbové chrániče mohou mít i antibakteriální úpravu. Při pořízení ověřte, zda chrániče lze prát v pračce, tím usnadníte pravidelnou údržbu. Jako vrchní doplněk matrace může sloužit tzv. topper. Ten nejen podpoří ortopedické vlastnosti matrace a zvýší pohodlí, ale může absorbovat i část tělesného tepla. V důsledku toho pocítíte během spánku příjemné ochlazení, což oceníte zejména v letních měsících,“ říká Alena Jindráková z Blanář nábytek.

Ložní prádlo u ledu

Myslete na to, že v letních měsících je vždy vhodnější se obklopovat prodyšnými přírodními materiály. Neplatí to jen u pyžama, ale i u ložního prádla. Z jakých materiálů můžete na pultech obchodů vybírat a na co si dát pozor? Bambusové povlečení bývá často v kombinaci s podílem bavlny. Jeho výhodou jsou antialergické a antibakteriální účinky spolu s absorpcí vlhkosti. U popelínu si všimněte, zda je vyroben z bavlny, vlny, nebo hedvábí bez příměsí polyesteru. Ten sice sníží mačkavost a ložní prádlo déle vydrží, ale povlečení nebude tak příjemné na omak a sníží se jeho savost. Pokud si chcete dopřát mimořádný požitek a pocit luxusu, tak damašek bude materiálem číslo jedna. Damašek se vyráběl už v 6. století př. n. l. a nemohl chybět v královských ložnicích. Pro damašek je typický lesklý vzor na matném podkladě. Nejprve byl vyráběn pouze z hedvábí, dnes především z bavlny nebo lnu. Máte velký mrazák? Využijte ho a zabalte své ložní prádlo do čistého sáčku a vložte na několik hodin do lednice. Večer pak budete usínat v příjemně chladivých lůžkovinách.

Chytří pomocníci

Vydýchaný a těžký vzduch v ložnici určitě posilujícímu spánku nepřidá. Využijte chytrých spotřebičů, které vám usínání zpříjemní. Příkladem takového pomocníka může být čistička vzduchu, která si zpravidla poradí s likvidací polétavých mikročástic, jako jsou prach, pyl, spóry plísní, viry, bakterie nebo cigaretový kouř. Pokud je čistička v kombinaci s ionizátorem, obohatí navíc vzduch o zdraví prospěšné záporné ionty. Ty jsou přirozenou složkou vzduchu a v nejvyšších koncentracích se vyskytují v horském či mořském vzduchu, proto se nám na horách či u moře tak dobře dýchá. Některé čističky vzduchu mohou mít nadstavbu v podobě zmíněného ionizátoru nebo zvlhčovače vzduchu. Při výběru čističky vzduchu hlídejte zejména výkon, který by měl převyšovat minimálně 1,5krát objem místnosti a hlučnost by neměla přesáhnout hranici 40 dB, aby vás během spánku nerušila.

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip