Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  AUDIO: Knižní novinka Swich z říše za monitorem chce edukovat, bavit i vést debatu

AUDIO: Knižní novinka Swich z říše za monitorem chce edukovat, bavit i vést debatu

12.7.2017 - redakce Babinet.cz

Moderní technologie 21. století, jejich neustálý vývoj, otevřenost světu skrze chytrá zařízení a internet a k tomu posouvání hranic kyberkriminality - to není scénář sci-fi filmu, ale realita dnešních dní. Realita, které se zatím nepřikládal přílišný význam, ale která je stále více alarmující, a to především pro děti a mladistvé spadající do nejvíce ohrožené skupiny. Právě s tímto tématem nyní přichází knižní novinka Lidije Zavoralové Swich z říše za monitorem, která by se měla stát nezbytnou četbou pro rodiče s dětmi od 4 do 10 let. Nový projekt, jediný svého druhu na světě, chce bavit, přinášet dětem příběh a napětí, ale zároveň nenásilnou formou edukovat, a hlavně otevírat debatu o rizicích a hrozbách skrytých v pomyslné „říši za monitorem“.

Poslechněte si audio rozhovor a autorkou Lidijí Zavoralovou, která má za sebou více jak 15letou kariéru v oblasti IT a která je zároveň matkou tří malých dětí, cítila napsání knih jako nutnost a svoji společenskou odpovědnost. Právě tématiku dětí a jejich bezpečí ve světě chytrých zařízení a internetu vnímá jako aktuálně nejžhavější téma, o kterém je třeba mluvit.

Knihy jsou výsledkem více jak 4letého průzkumu a studie mezi rodiči a dětmi a jsou koncipovány tak, aby na žádný akutní problém nebylo zapomenuto. Nalezneme mezi nimi tedy knihy s názvy Herní závisláci (o tom, že i dítě může být na chytrých zařízeních závislé a že se jeho závislost příliš neliší od závislosti na alkoholu či drogách), Falešná výhra (o zneužití dětské důvěřivost a finanční ztrátě), Zrádná fotka (o kyberšikaně mezi dětmi s ohledem na sílu sociálních sítí), Hororové video (o riziku užití tabletu bez dozoru dospělých a nebezpečí pro dítě při sledování náhodných videí na internetu), Princezna chlap (o riziku plynoucího z dopisování si s cizími lidmi prostřednictvím sociálních sítí), Ztracené peníze (o riziku vycházejícího z užívání notebooku rodičů bez jejich dovolení a následné finanční škodě), Počítačoví piráti (o problematice hackerských útoků) a Virová pohroma (o nebezpečí otevírání e-mailů a klikání na odkazy nebo přílohy v nich).

Každá z knih je zároveň doplněna o Kodex pro rodiče, který lze chápat jako takzvané desatero rad, jak na výchovu a přístup k dětem v oblasti užívání chytrých zařízení. Kodex zároveň rovněž vychází z letitého průzkumu autorky, aby ostatním rodičům dala jasný návod a zjednodušila výchovu, tak, aby pro děti stále zůstali kamarády a ne, jen někým, kdo jim dává příkazy a zákazy, protože, jak sama říká, z role nepřítele se dítě těžko vychovává.

Moderní doba postupuje, technologická společnost jde stále dále, což dává ve velkém prostor právě šíření kyberkriminality, ať už to jsou hackerské útoky, nebo dokonce i hry a aplikace útočící na zdraví a život. A jejich snadným cílem jsou právě děti a dospívající, kteří často i s minimálním nátlakem udělají cokoli. Role rodičů je děti předem edukovat, protože na nové problémy dnešní společnosti ještě neexistuje správný lék, proto je prevence prozatím nejlepším řešením.

www.risezamonitorem.cz

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip