Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak si pomoci při inkontinenci?

Jak si pomoci při inkontinenci?

23.6.2017 - redakce Babinet.cz

Inkontinence znamená nežádoucí únik moči. Mnoho z nás má tento problém spojený s vyšším věkem. Existuje však mnoho příčin, díky kterým se může inkontinence objevit kdykoliv během našeho života. Můžeme mezi ně zařadit oslabené svaly pánevního dna, vznik cukrovky, nezdravý životní styl, stav po mozkové mrtvici. Často se objevuje v těhotenství nebo po porodu. Nepříjemně zaskočit vás může také po operaci v malé pánvi (gynekologické operaci nebo operaci prostaty). Nenechte se ovládat únikem moči a bojujte! Víte jak?

1. Snažte se udržet svůj psychický stav v dobré kondici

Je to mnohdy nadlidský úkol. Nejeden inkontinentní potvrdí, že si sáhnul až na dno. Je velmi náročné zachovat chladnou hlavu, když nevíte co se děje, proč se to děje a co máte dělat. A hlavně vás trápí nejistota, zda se to zlepší. Svěřte se někomu z rodiny. Sdílená starost bývá poloviční.

2. Samozřejmostí by mělo být neprodleně navštívit lékaře

Ptáte se proč? Důvodů je několik. V první řadě je třeba vyloučit akutní onemocnění (například zánět). Lékař provede potřebná vyšetření. Získáte od něj informace o svém zdravotním stavu, poradí vám, jak nežádoucí únik moči zkrotit. Doporučí vám cvičení na posilování pánevního dna, případně může předepsat medikamenty. Určitě získáte pocit, že na to nejste sami.

3. Používejte dostupné prostředky, které zabrání nehodě na veřejnosti

Co je tím myšleno? Především začněte používat inkontinenční pomůcky. Získáte s nimi pocit jistoty, který je v tomto případě k nezaplacení. Nikdo z nás nechce v dospělosti zažít trapas s pomočeným oblečením. Navíc moderní inkontinenční pomůcky zabrání šíření zápachu moči, který by váš problém také mohl odhalit.

-          Při lehkém úniku moči si vystačíte s inkontinenčními vložkami. Jsou velmi diskrétním řešením. Rozlišujeme inkontinenční vložky pro ženy a vložky pro muže (mají rozdílný tvar, který se maximálně přizpůsobí pohlaví, pro které jsou určeny). Při výběru dbejte na číslo savosti v mililitrech. Jedná se o absorpční schopnost vložek pohltit moč.

-          Pokud vložky nestačí (trápí vás střední nebo těžký stupeň inkontinence), zvolte některé z plenkových kalhotek. Plenkové kalhotky vybírejte podle obvodu svých boků (nikoliv podle konfekční velikosti). Důležitým parametrem výrobků je opět zmiňovaná savost. To, jakou savost výrobku potřebujete, vám může sdělit pouze lékař po vyšetření nebo to zjistíte sami po vyzkoušení více výrobků s odlišnou savostí.

4. Posilujte pánevní dno

Je to to nejmenší, co pro sebe můžete udělat. Jakmile se naučíte správně posilovat pánevní dno, nebude vás toto cvičení ani časově omezovat. Posilovat svaly pánevního dna totiž můžete prakticky kdekoliv – třeba na cestě do práce nebo při čištění zubů. Vtahování svalů do nitra těla bývá často velmi účinným řešením. Nutné je však zmínit, že je třeba být trpělivý, výsledky se mohou objevit až po několika týdnech či měsících pravidelného cvičení.

Neházejte flintu do žita

Všechna tato opatření jste provedli a stále žádné zlepšení? Boj s inkontinencí vyžaduje hlavně trpělivost. Nemusí to však znamenat, že vás bude trápit na pořád. Existují také různé menší i větší operativní zákroky. Poptejte se na ně svého lékaře. Věřte, že bude brzy lépe.

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip