Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Další zpřísnění hypoték ČNB si posvítí na zadluženost domácnosti a výši splátek žadatele

Další zpřísnění hypoték ČNB si posvítí na zadluženost domácnosti a výši splátek žadatele

23.6.2017 - redakce Babinet.cz

Po dubnovém zpřísnění hypoték přichází další omezení. Na úvěry na bydlení v příštím roce nejspíš nedosáhne až čtvrtina klientů, kteří by ještě letos neměli se sjednáním hypotéky žádný problém. Česká národní banka přišla s dalším balíčkem doporučení, která mají pomoci v boji proti zadlužování spotřebitelů s nízkými příjmy.

Centrální banka chce přinutit poskytovatele úvěrů, aby přísněji posuzovali úvěruschopnost klientů, a to nejen těch, kteří mají zájem o hypotéky, ale i těch, kteří si chtějí sjednat spotřebitelskou půjčku. Stále se ČNB nedaří získat zákonné pravomoci, a tak prozatím vydává alespoň nová opatření.

Hypotéky ČNB omezuje postupně už od října 2016

Za poslední rok rapidně vzrostl počet lidí, kteří jsou zadlužení. Důvodem byly rekordně nízké úrokové sazby hypoték. Levné úvěry ale tlačily na růst cen nemovitostí, které také zaznamenaly meziroční výrazný nárůst. Kombinace dlouhé doby splatnosti a vysoké půjčené sumy by ale nejednu domácnost v budoucnu mohla dostat do velkých problémů, což by mohlo ohrozit i stabilitu bank. Hypotéky tvoří totiž zhruba třetinu všech půjček v ekonomice.

V říjnu roku 2016 ČNB doporučila bankám vymazat ze svého portfolia 100% hypotéky. Klienti tak potřebovali na konci loňského roku a začátkem letošního roku pro sjednání hypotečního úvěru minimálně 5 % z hodnoty nemovitosti. Další omezení přišlo pro hypotéky v roce 2017. Banky měly začít sjednávat hypotéky s maximální výší LTV 90. Ani to ale centrální bance nestačí a přichází s dalším doporučením.

Zadluženost domácností nesmí překročit 8násobek ročního příjmu

Třetí zpřísnění České národní banky spočívá v zadluženosti a v příjmech žadatele. Konkrétně by všechny celkové dluhy zájemce o úvěr neměly překročit osminásobek ročního příjmu, zároveň by výše ročních splátek všech půjček neměla být vyšší jak 40 % příjmu žadatele.

Odborníci ale varují, že tato omezení znepřístupní vlastní bydlení i těm, kteří nemají dostatečně vysoké příjmy, ale zároveň nejsou ohroženi ztrátou zaměstnání. Jedná se například o učitele a zdravotní sestry. K tomu ale ČNB dodává, že nastavené limity mohou být za určitých podmínek překročeny, a to tehdy, pokud klient prokáže svou úvěruschopnost při zhoršených podmínkách pro splácení, jedná se například o rozvod, zvýšení úrokové sazby nebo dlouhodobou nemoc.

Omezení ČNB začne platit až od příštího roku

Další omezení centrální banky se výrazně dotkne především zájemců o vlastní bydlení v Praze a v Brně. Důvodem jsou velmi vysoké ceny bytů a domů v těchto městech, kvůli čemuž hrozí předlužování domácností.

Ač trh hypoték v současné době prochází mnoha změnami a ač třetí doporučení ČNB vstoupí v platnost až v roce 2018, vždy je důležité soustředit se na své konkrétní požadavky a možnosti. S výběrem úvěru na bydlení tak pomůže hypoteční kalkulačka a dostatečná informovanost.

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip