Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Knižní TIP: Kdo jinému jámu kopá

Knižní TIP: Kdo jinému jámu kopá

15.6.2017 - redakce Babinet.cz

Česká detektivka je pojem. Vždyť kdo by neznal radu Vacátka, inspektora Klubíčka, kapitána Exnera či soustružníka-detektiva Otu Finka? Mezi zmíněnými pány se určitě neztratí ani Josefína Divíšková, mladá malířka a učitelka z románu Kdo jinému jámu kopá.

Slečna Marplová po česku? Mladá. Svérázná. Učitelka.

Talentovaná autorka Marie Rejfová vybavila svoji hrdinku mimořádnou schopností zaplétat se mimoděk do vyšetřování zločinů, které se stávají ve fiktivním městečku jménem Brod. Poněkud svérázná Josefína na případech obvykle (ne)spolupracuje s šarmantním komisařem Tvrdíkem, který má jedinou chybu: je tak trochu ženatý.

V detektivce Kdo jinému jámu kopá tato dvojice spolu i sobě navzdory vyšetřuje vraždu Josefíniny kolegyně – spíše více než méně potrhlé učitelky brodského gymnázia. Autorka přitom exceluje v detektivní i romantické lince románu a s humorem, který je české detektivce vlastní, zalidňuje typické maloměsto řadou svérázných figurek se všemi jejich běžnými (i neběžnými) radostmi i strastmi.

Nakladatelství Mystery Press vydává ke knize jako bonus e-bookovou novelu Kdo má pod čepicí (která románu dějové předchází) a na druhou polovinu letošního roku plánuje další Josefínin případ nazvaný Komu straší ve věži.

Anotace:

Poklidný život městečka ležícího na brdském pomezí rozvíří smrt výstřední učitelky. Josefína Divíšková, mladá malířka původem z Prahy a rovněž učitelka, jež v Brodu nalezla dočasné útočiště, začne rozplétat nitky případu stylem (a s humorem) jí vlastním.

Kdo a z jakého důvodu mohl zabít Alenu Výbornou, která byla možná trochu praštěná, ale nikdy nikomu neublížila? Jak s případem souvisejí drsní majitelé místního autobazaru, manžel oběti Rudolf Výborný, mentálně zaostalý mladík Pavel Řábek či další z učitelek brodského gymnázia, Běta Benčáková?

Podaří se Josefíně odhalit pozadí skandálního zločinu dřív než kriminalistům? Nebo bude muset spolupracovat s komisařem Tvrdíkem, který je sice sympatický a zatraceně dobře vypadá, ale přesto – nebo možná právě proto – jí pije krev víc, než je zdrávo?

O autorce: Marie Rejfová (foto © Tomáš Felcman)

Pochází z Prahy, vyrůstala v Žatci, v Plzni studovala na Fakultě humanitních studií. Nyní žije s manželem a dvěma dětmi ve Varnsdorfu, kde pracuje jako učitelka v mateřské školce.

Psaní beletrie se věnuje od mládí, systematičtěji v posledních několika letech, kdy se úspěšně zúčastnila několika literárních soutěží. V roce 2015 debutovala románem pro mládež Čarověník, na který o rok později navázala volným pokračováním Sestra smrt.

Už v těchto knihách naznačila svůj talent odpozorovat a s patřičnou dávkou humoru popsat vztahy mezi obyčejnými lidmi a zároveň dovedně zprostředkovat atmosféru současného maloměsta, což naplno zúročila v detektivce Kdo jinému jámu kopá.

www.mysterypress.cz

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip