Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Jan Hřebejk představí na Jezerce komedii „Je úchvatná“

Jan Hřebejk představí na Jezerce komedii „Je úchvatná“

9.5.2017 - redakce Babinet.cz

Divadlo Na Jezerce chystá další novinku a opět jde o divadelní lahůdku. Pravdivý příběh o nejhorší zpěvačce na světě - hru Petera Quiltera „Je úchvatná“ uvede nuselská scéna jako svou 37. premiéru. Zkoušky začínají 18. května a potrvají do poloviny června.  Na počátku nové sezóny pak budou pokračovat od září.  Komedii režíruje Jan Hřebejk a jako božská Florence se představí Jitka Sedláčková. Premiéru Jezerka plánuje na 5. října 2017. Florence touží po tom, aby zpívala před publikem, které ji bude zbožňovat. Jak se jí to může podařit, když, chudinka, nemá žádný talent a je tak příšerná?...

Jitka Sedláčková se do Divadla Na Jezerce (DNJ) vrací po úspěšné inscenaci Poslední Aristokratka a nové zkoušení si užívá. Navíc jí role ztřeštěné divy sedne jako ulitá. „Zpívám ráda, ale tuto roli bych za pěveckou považovat neměla, nebo ano?“ říká herečka s úsměvem o své roli, ve které může uplatnit svůj nezkrotný temperament. Energická tmavovláska má za sebou už řádku muzikálových rolí, ale tahle je jiná než všechny ostatní. Musí tu totiž zpívat špatně.

Začínám si tu mou Florence představovat. Zatím fantazíruji o tom, jak mluví, jak se směje a hlavně co se této dámě odehrává v hlavě, že uvěří vlastní lži a považuje se za talentovanou koloraturní pěvkyni. Proč jí někdo neřekl: nedělejte to, nezpívejte, neboť se to nedá poslouchat...“ pokračuje herečka, pro kterou je spolupráce s režisérem Janem Hřebejkem splněným snem. „Jsem vděčná a zároveň šťastná. Uvědomuji si, že jsem měla kliku,“ dodává Sedláčková.

Komedie zábavná i dojemná

Režisér myslel s hlavní roli hned od začátku právě na ni: „Tu hru jsme s Janem Hrušínským hledali přímo pro Jitku,“ prozrazuje Hřebejk. „Chceme, aby se diváci bavili. A styděli se případně pouze za postavy, nikoli za tvůrce,“ dodává s humorem. Je úchvatná je jeho šestou režií v Divadle Na Jezerce. V minulých sezónách nazkoušel pro nuselskou scénu divácké hity – Manželské vraždění (inscenace je na repertoáru DNJ 12 let a má na kontě přes 300 repríz), Kumšt, Na dotek, Musíme si pomáhat nebo zlodějskou komedii čtyř obkladačů Práskni do bot.

Partnerem Jitky Sedláčkové v inscenaci Je úchvatná je principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Další výraznou postavou v chystané novince je také vynikající multiinstrumentalista a zpěvák Václav Tobrman, jenž patří mezi nejlepší pianisty v tuzemsku. Přestože působí v několika profesionálních hudebních tělesech, stále hraje také ve svých oblíbených pražských restauracích,kavárnách a barech. Obsazení doplňují Miroslava Pleštilová a Libuše Švormová. Scénu a kostýmy má na starosti Jan Štěpánek.

Zábavný příběh byl také zfilmován: v hlavních rolích snímku Božská Florence si zahráli Meryl Streepová a Hugh Grant.

Inscenace hry Petera Quiltera „Je úchvatná“ bude mít v DNJ v režii Jana Hřebejka premiéru 5. října 2017.

www.divadlonajezerce.cz

Jitka Sedláčková (1961, Praha)
po studiu herectví na DAMU strávila dvě angažmá v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a v Národním divadle v Brně, v roce 1989 pak nadlouho zakotvila v Divadle pod Palmovkou. Kromě Divadla Na Jezerce si zahrála i na dalších pražských scénách, řadu výrazných příležitostí jí nabídlo Divadlo v Řeznické, kde více než 10 let spolu s principálem DNJ Janem Hrušínským hráli, v režii Oto Ševčíka, ve slavné inscenaci muzikálu Hello, Dolly! Sedláčková jako skutečně úchvatná Dolly Leviová, Hrušínský sklízel úspěch v roli Korneila Hackela. V televizi si na nedostatek práce neztěžuje: Četníci z Luhačovic, Modrý kód, Doktor Martin, Pustina, Rapl, VIP vraždy, První republika, atd. Z filmového plátna si ji diváci pamatují z poslední doby ze snímku Fotograf či Zločin v Polné. Žije v Praze, má jednoho syna.

Jan Hřebejk (1967, Praha)

je jedním z nejplodnějších a nejvšestrannějších českých filmových a divadelních režisérů. Jeho debut Šakalí léta (1993) získal na vůbec prvních výročních cenách Český lev ocenění pro nejlepší film i režii. Film Pelíšky, který soutěžil na MFF KV v roce 1999, nebo Pupendo patří k divácky nejoblíbenějším titulům české porevoluční kinematografie. Za válečnou tragikomedii Musíme si pomáhat byl nominován na Oscara. Třetího Českého lva  dostal za Horem Pádem.  V roce 2006 vyhrál v Karlových Varech Zvláštní cenu poroty za film Kráska v nesnázích. S Divadlem Na Jezerce spolupracuje pravidelně od roku 2005.

Komedii o nejhorší zpěvačce na světě Je úchvatná uvede Divadlo Na Jezerce k 15. výročí založení Divadelní společnosti Jana Hrušínského.

 

 

 

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip