Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  AUDIO: Pozvánka do Průhonického parku a zámku

AUDIO: Pozvánka do Průhonického parku a zámku

1.5.2017 - redakce Babinet.cz

Během dubnové soboty jsme navštívili krásné prostředí Průhonického parku a zámku. Dnem provázela Mgr. Kateřina Poláková, manažerka aktivit pro veřejnost.

Po úvodu na hlavním nádvoří průhonického zámku, během kterého byla zmíněna i nejstarší část průhonického zámku – kostelík Narození Panny Marie, následovala první část dne, a to procházka kolem Podzámeckého rybníka se zastavením v podzámčí u alpina, které právě prochází náročnou obnovou. Cílem této náročné obnovy je zejména zpřístupnění návštěvnicky velmi atraktivní části parku pro veřejnost a navrácení jejího původního reprezentativního stavu. Slavnostní otevření alpina, včetně historické „Růžové zahrádky“, už před několika dna proběhlo.

Procházka byla zakončena prohlídkou průhonického zámku, který je z části veřejnosti nepřístupný, neboť v horních patrech se nacházejí kanceláře vědeckých pracovníků. Veřejnosti zčásti přístupné jsou prostory Konferenčního centra, konkrétně Rytířský sál a přilehlé salonky. Návštěvníci sem mohou nahlédnout v době konání kulturních akcí nebo vánočních koncertů. Prostory Konferenčního centra, zejména pak Rytířský sál, se hojně využívají pro konání svatebních obřadů; dále též pro různé firemní akce a teambuildingové aktivity.

V přízemí zámku se nachází galerijní prostory a to jak pro výstavy trvalé tak výstavy dočasné (Galerie Natura, Návštěvnické centrum Průhonického parku). Výstavy jsou zajímavé jak pro návštěvníky se zájmem o historii Průhonického parku a zámku (výstava „Průhonický zámek a park – dílo přírody a lidského ducha“), o historii zahradního umění (výstava „Historie zahradního umění a introdukce rostlin“), tak i o vědu a výzkum (interaktivní výstava „Botanické příběhy - Svět rostlin od poznání k využití“). Vstup na všechny výstavy je zdarma s platnou vstupenkou do Průhonického parku. Předposledním zastavením byly zámecké sklepy, které dříve sloužily jako atomový kryt. V současné době jsou sklepní prostory po částečné rekonstrukci a v budoucnosti je v plánu jejich zpřístupnění pro veřejnost v rámci zámeckého návštěvnického okruhu.

Posledním bodem sobotního programu bylo občerstvení v zámecké kavárně Taroucafé, která zde funguje od roku 2013. Kavárna je nekuřácká, s bezbariérovým vstupem. Průhonický park a zámek jsou od roku 2010 zapsány na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Majitelem je Botanický ústav Akademie věd ČR, v. v. i.

www.pruhonickypark.cz, www.zamekpruhonice.cz, www.ibot.cas.cz

AUDIO: Poslechněte si pozvání do Průhonického parku a i zámku od Kateřiny Polákové. Otázky za redakci Babinet.cz  pokládala Šárka Málková.

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip