Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  42 % matek se nevrací zpět do původního zaměstnání

42 % matek se nevrací zpět do původního zaměstnání

12.3.2017 - redakce Babinet.cz

Návrat do zaměstnání usnadňuje matkám flexibilní pracovní doba, práce z domova a částečný úvazek. Shodly se na tom respondentky dotazníkového šetření, které provedla platforma Byznys pro společnost mezi 436 ženami na MD/RD a 36 významnými zaměstnavateli. Bohužel flexibilní prostředí nabízí pouze vybrané firmy. To je také pro významné procento matek překážkou v jejich návratu do práce.

Podle zaměstnavatelů se 35 % žen vrací zpět do zaměstnání v období mezi 2 až 3 roky od nástupu na mateřskou dovolenou. 30 % matek se vrací po delší době než 3 letech, naopak 17 % z nich zůstává doma na rodičovské dovolené maximálně do 1 roku od nastoupení na MD/RD.

O návratu do práce rozhoduje především flexibilní pracovní prostředí. Pro 71 % matek je nemožnost pracovat flexibilně překážkou v návratu do práce.  „V současné situaci, kterou na lokálním trhu práce máme, představují matky pro zaměstnavatele doposud spíše nevyužívaný potenciál. Je však již mnoho firem, které na rodiče myslí a aktivně pracují na tom, aby se mohli do práce vracet dříve a slaďovat pracovní a soukromý život“, uvádí Pavlína Kalousová, předsedkyně platformy Byznys pro společnost, národní koordinátor evropské Charty diverzity.

72 % firem v průzkumu uvedlo, že poskytuje ženám částečný úvazek, 63 % umožňuje práci z domova a více než polovina dotázaných nabízí i vzdělávání/kurzy. Polovina firem umožňuje pracovat na dohodu o provedení práce či pracovní činnosti a dále v menším zastoupení firmy uvedly, že poskytují finanční příspěvek na péči o dítě 20 % nebo firemní školku/ klub 14 %.

Většina dotázaných společností myslí i na tatínky a nabízí jim řadu benefitů. Jedná se o využití flexibilní pracovní doby 47 %, dny hrazeného volna 38 % a možnost zkráceného úvazku 31 % na přechodnou dobu. Své zkušenosti má i firma Vodafone.

Vodafone nabízí unikátní rodičovské benefity těm, kteří se po narození dítěte chtějí rychle vrátit do pracovního tempa. Po uplynutí šestiměsíční mateřské dovolené mohou zaměstnanci využít pracovní doby zkrácené na 30 hodin týdně, za kterou dostanou zaplaceno stejně, jako kdyby pracovali na plný úvazek. Dále také rodičům dorovnáváme rozdíl mezi mzdou ve Vodafonu a finanční podporou od státu za prvních 16 týdnů mateřské dovolené,“ říká Veronika Ivanović, viceprezidentka pro lidské zdroje společnosti Vodafone a dodává: „Naší novinkou je program ReConnect, který pomáhá nejen ženám s návratem do pracovního procesu po delší pauze a dává jim možnost navázat na jejich předchozí úspěšnou kariéru, přerušenou nejčastěji z důvodu mateřství.“

Při zajištění hladkého průběhu návratu do práce po mateřské/rodičovské dovolené firmy nejčastěji naráží na obavy ze strany vedoucích pracovníků 44 % či samotný typ práce (směnný provoz atd. – 39 %). Čtvrtina dotázaných firem také uvedla, že častou překážkou jsou problémy se zajištěním předškolní péče. A potvrzují to i samotné matky, které se shodují, že snadnější návrat po RD bude možný jen tehdy, pokud bude existovat i dostatek kvalifikovaných chův/ hlídacích babiček a jeslí/ školek. Jen tehdy může žena zpět dříve než za 3 roky.

„Jedna z nejdelší rodičovské dovolené v Evropě spolu s žalostně nízkým počtem míst v předškolních zařízeních s sebou přináší vysoké procento nezaměstnanosti až nezaměstnatelnosti matek, které se  po dlouhé odmlce vracejí na trh práce. Zde jednoznačně platí  - čím delší odmlka, tím složitější návrat. Na druhé straně bez zajištění péče o dítě v rámci jesliček a školek návrat pochopitelně možný není,“ vyjádřila své obavy maminka v dotazníku.

Návrat usnadňuje i pravidelné spojení se zaměstnavatelem. Téměř 67 % firem uvedlo, že mají se ženami během MD/RD pravidelný kontakt přes email/ intranet atd. 40 % zaměstnavatelů nabízí ženám sezónní výpomoc, 22 % poskytuje vzdělání a kurzy. Některé firmy také umožňuji neformální setkávání na pracovišti dle časových dispozic a zájmu maminek, možnost účastnit se společenských akcí pro dospělé nebo děti. Necelých 17 % firem však žádným způsobem se svými zaměstnankyněmi během MD/RD nespolupracuje.

Jak to vidí ženy

Téměř polovina oslovených žen zůstává doma se svými dětmi minimálně 3 roky. 42 % žen uvedlo, že se po MD/RD nevrátilo zpět do své původní práce. Nejčastěji to bylo z důvodu ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou (s neochotou zaměstnavatele nabídnout smlouvu jinou) či z důvodu zrušení pracovního místa (reorganizace) nebo nadbytečnosti. Dalším nejčastějším důvodem byla nevhodná pracovní doba či lepší pracovní nabídka. Přes 71 % žen je přesvědčeno, že nemožnost využít zkráceného úvazku je hlavní příčinou, proč se jim nedaří tak snadno navrátit po MD/RD do práce.

Z komentářů žen vyplývá, že je celkem velmi obtížné vrátit se po MD/RD zpět do práce, hlavně na plný úvazek. 75 % dotázaných žen si myslí, že nejsnadněji by se vracelo do práce po MD/RD, kdyby měly k dispozici flexibilní pracovní dobu a také možnost pracovat alespoň částečně či zcela z domova. Ženy, které nemohou najít zkrácený úvazek, se často rozhodnou podnikat samy.

40 % žen uvedlo, že je velmi důležité, aby fungovala i společná péče s partnerem. Jako problém zmiňují i nerovnost mezd mezi muži a ženami, což ve svém důsledku ještě zhoršuje možnost návratu žen do práce. V případě zkráceného úvazku má pak žena opravdu nízkou mzdu, kterou sotva pokryje případné náklady za školku či soukromé hlídání.

Příkladem může být maminka Jana Rucká, která si založila e-shop s kreativními sadami pro děti Pikle z pytle. Prodává nejen prostřednictvím internetu, ale také na designových marketech po Praze a okolí.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz