Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Spojené státy lásky

Filmová recenze: Spojené státy lásky

16.2.2017 - redakce Babinet.cz

Výrazný polský režisér současnosti Tomasz Wasilewski přichází do našich kin se svým novým snímkem Spojené státy lásky (Zjednoczone stany Milošci).

Jsme na počátku devadesátých let. Polsko prochází řadou politických změn, stejně jako zbytek střední a východní Evropy. Socialismus odchází "do věčných lovišť". Na jedné straně máme euforii a na druhé nejistotu z toho, co bude následovat. Málokdo si tehdy uvědomuje, že jedinou životní jistotou je právě nejistota.

Režisér nás provádí životy čtyř žen. Vypadají šťastné, nicméně realita má ke štěstí opravdu daleko. Vnější fasáda se nesnoubí s tím, co se odehrává v jejich nitru. Emoce, psychické naladění a jejich celkově "blbá nálada" se drze rozplizává na celé filmové plátno. Výborně se doplňuje s architekturou a životním prostředím tehdejší doby. Paneláky, špinavé ulice, šeď a bída kdysi protěžovaného politického režimu.

Julia Kijowska v roli mladé matky tristně zachází s mužem svého jediného dítěte a rodinou "konverzaci" u nedělního oběda si rozhodně za rámeček nedá. Její tělo touží po....Po čem vlastně? Ví, co chce? Nebo se ve všem jenom plácá a čeká na zázrak?

Dorota Kolak excelentně ztvárňuje Renátu - starší osamělou ženou, jejíž jedinou společností je hejno ptáků. Malých pestrobarevných ptáčků. Lítají jako šílení. Stejně jako Renátiny myšlenky. Bez cíle. Bez radosti. Lítají tam a zpět. Dále jim Renáta ani nedovolí. Starší paní se zaláskuje do sousedky Marzeny (Marta Nieradkiewicz), historickou královnou krásy. Nyní se utápí více v láhvi alkoholu. Její manžel pracuje v Německu.

Její sestrou je přísná ředitelka místní školy. Výborně ji zahrála Magdalena Cielecka. Perfektně oblečená, i kdyby Polskem šel uragán, ani jedním vláskem jí nepohne. Strhnané rysy, rigidní výraz, taková je paní řidící. Ani drahý make up nezvládne zakrýt její životní prohru. Kouří jednu za druhou. Co nemůže vydýchat? Paní je beznadějně zamilovaná do otce jedné ze svých studentek. Válčí spolu již šestým rokem. Žena postrádá veškerou sebeúctu, trpí sebedestrukcí, rozštěpem osobnosti.

Spojené státy lásky jsou filmem, na který jen tak nezapomenu. Jsou syrové, bolí, teče z nich ledová krev hrubosti a spousta slz. Jsou nekompromisní. Vše ukazují ve své nahotě. A to jak fyzické, tak psychické. Můj obdiv patří všem, kteří se na tomto snímku podíleli. Precizní kamera Olega Mutua vše dvojitě podtrhává.

Tímto za Spojené státy lásky moc děkuji.

Polsko, Švédsko 2016

Žánr: drama

Režie a scénář: Tomasz Wasilewski

Hrají Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat, Tomek Tyndyk

Přístupnost: do 15 let nevhodný

Premiéra: 23.2.2017

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=EmghCQqENx0

Zdroj foto: http://artcam.cz/spojene-staty-lasky/

Napsala: Hana Kasalová

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip