Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Umět používat správně kartáček nestačí

Umět používat správně kartáček nestačí

15.12.2014 - redakce Babinet.cz

Zubní kaz, to je nemoc, se kterou má zkušenosti 9 z 10 Čechů. Není divu, podle aktuálního průzkumu si zuby čistí sice drtivá většina lidí, ústní vodu však používá jen 38 %z nich, přičemž valná část jen kvůli svěžímu dechu. Moderní trend, který přichází ze severských zemí, a který je podložen medicínskými studiemi, jednoznačně diktuje, že k předcházení zubnímu kazu pomáhá vedle kvalitní zubní pasty neoddělitelně i ústní voda s odpovídajícím obsahem fluoridů.

AUDIO? Jan Matějovský ze společnosti Actavis představí nové hygienické prostředky proti zubnímu kazu.

Češi tento moderní trend zatím nezachytili. Historicky umí spíše chodit k zubaři, než předcházet problémům. Jednou ročně chodí na prohlídku 86 % oslovených, tři pětiny dokonce jednou za půlroku. Na druhé straně, dentální hygienu si většina spojuje pouze se zubařským vyšetřením. Vyplýváto z průzkumu na 750 respondentech, který vypracovala agentura OMG Research.

Co tedy pomáhá proti zubnímu kazu

Zubní kaz je infekční onemocnění, na jehož vzniku se podílí více faktorů. Rozhodující úlohu však hrají mikroorganizmy obsažené v zubním plaku. Bakterie se živí sacharidy, produkují kyseliny, které působí na povrch zubu, a tím jej demineralizují. V případě, že proces nezastavíme dokonalou ústní hygienou, dojde k destrukci tvrdých zubních tkání.

„Zubní kaz nemusí být hrozbou, protože jeho vznik se dá velmi dobře ovlivnit především správným prováděním ústní hygieny, vhodnou životosprávou a fluoridací. Dokonale vyčištěný a fluoridovaný chrup se nekazí,“ říká Jana Stejskalová, organizátorka programu Zdravý zoubek.

Fluoridy zvyšují odolnost skloviny proti kyselinám obsaženým v potravě, zpomalují postup zubního kazu a udržují tvrdost povrchu zubu. Běžnou praxí ovšem je, že po vyčištění zubů zubní pastou si většina lidí ústa vypláchne, čímž ale podle studie švédského stomatologického ústavu Akademie Sahlgrenska snižujeme účinek fluoridů obsažených v zubních pastách.

Studie proto doporučuje následné použití kvalitních ústních vod s optimální koncentrací 900 ppm fluoridů, které po vypláchnutí úst vodou opět doplní potřebné množství fluoridů do ústní dutiny, a tím podpoří ochranu proti vzniku zubního kazu.

Pozitivní účinky fluoridů zvyšuje xylitol

Kromě fluoridů pomáhá dle současných výzkumů i látka zvaná xylitol. Je to přírodní sladidlo s antibakteriálním účinkem, které se vyskytuje v míze břízy, v ovoci, zelenině, kukuřičných klasech nebo ovsu. Oproti cukru má výrazně nižší kalorické hodnoty. Navíc v ústní dutině snižuje schopnost mikroorganizmů vázat se na povrchu zubů, a tím zpomaluje tvorbu zubního povlaku.

Například Finská dentální asociace považuje xylitol za významnou součást prevence zubního kazu již od konce 80. let 20. století. Podobně Britská dentální asociace podpořila používání xylitolu jako důležitého podpůrného prostředku v účinné ochraně proti tomuto onemocnění.

„Xylitol v dávce 6 až 8 g denně redukuje přírůstek kazu o 40 až 50 %, neboť mikroorganizmy v ústní dutině jsou značně závislé na příjmu různých mono a oligosacharidů. Pokud jsou vystaveny příjmu xylitolu, jsou bezradné, protože ho nedovedou štěpit. Tím je omezován růst jejich kolonií. Navíc je působením xylitolu značně omezena schopnost mikroorganizmů vázat se na pevný povrch zubu anapadat jej. Takto je aktivně bráněno vzniku zubního kazu,“ vysvětluje profesor Zdeněk Broukal ze Stomatologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Změní se chování Čechů?

Výrobky ORALFLUX jsou úplnou rodinou produktů celodenní péče o zdravý chrup. Všechny zubní pasty, ústní vody i žvýkačky značky ORALFLUX obsahují optimální množství fluoridů a xylitolu, a tak účinně pomáhají bojovat proti základním příčinám vzniku zubního kazu během celého dne.

„Máme ambice změnit přístup Čechů k zubní hygieně – stejně jako se to povedlo ve Švédsku, kteréje v této oblasti na špičce Evropy. Na český trh uvádíme produkty, které tu prostě a jednoduše nebyly – vedle kvalitní zubní pasty jsou to ústní vody s optimálním obsahem fluoridů a xylitolem. Azcela unikátní jsou také žvýkačky, které spolu s kvalitními pastami a ústními vodami zajišťují celodenní péči, a tím jednoduše pomáhají chránit naše zuby před vznikem zubního kazu,“ říká Tereza Soudná ze společnosti Actavis.

Všechny produkty ORALFLUX jsou dostupné pouze v lékárnách.

www.oralflux.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.