Svatá Kateřina (svátek 25. listopadu), krásná a moudrá křesťanka, se narodila okolo roku 290 v egyptské Alexandrii ve vznešené, snad královské rodině. Dle legendy při modloslužbách odvážně předstoupila před samotného římského císaře Maxentia a vyzvala ho, aby se vzdal pohanství. Císař naopak proti svaté Kateřině postavil 50 pohanských filozofů, aby světici odvrátili od křesťanského učení. Filozofové se domnívali, že to bude snadná práce, jak by se taky dívka mohla srovnávat s výkvětem pohanské filozofie? Svatá Kateřina však svou výmluvností a přesvědčivými argumenty naopak dokázala pohanské filozofy obrátit na křesťanskou víru a císař tyto filozofy nechal popravit. sv. Kateřina se tak stala patronku filozofů a rovněž pařížské Sorbonny.
Mistr Theodorik, Sv.Kateřina, Národní galerie v Praze / Vikimedia Commons, Public domain
Svatá Kateřina odmítla sňatek s římským císařem
Svou krásou a moudrostí zaujala císaře Maxentia a nabídl jí proto sňatek. Kateřina ho odmítla, jelikož zasvětila svůj život Bohu, považovala se za nevěstu Kristovu. Odmítnout císaře znamenalo přísný trest. Císař nechal postavit zvláštní mučicí nástroj, kolo s hřeby, na kterém hodlal svatou Kateřinu mučit. Bůh však z nebe vyslal blesk a mučící kolo se rozpadlo. s Mučícím kolem bývá proto často zobrazována. Kolem roku 310 ji popravili tradičním stětím hlavy. Její ostatky jsou uloženy v klášteře svaté Kateřiny, položeném vysoko v horách poblíže Sinaje a tento klášter je zbožnými poutníky často navštěvován. Svatá Kateřina je oblíbenou světicí. Patří mezi 14. pomocníků v nouzi a společně se svatou Barborou a svatou Markétou patří taky do skupiny „tří svatých panen.“
Ženské právo na Kateřinských zábavách
Na svatou Kateřinu se konaly taneční zábavy. Po svaté Kateřině totiž už začala adventní postní doba, během které byly tanec, zpěv a zábava zakázány. Kateřinské zábavy však byly výjimečné tím, že na nich platilo „ženské právo.“ Ženy si samy vybíraly tanečníky, platily hudbu a staraly se o občerstvení. Jen o půlnoci byla mužům dopřána „dámská volenka.“
napsal Jiří Glet
zdroj: Jiří Glet: Ten vánoční čas, probouzí lásku v nás /2019, , jiriglet.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.